Ne všichni se stavbou souhlasili…

V únoru 1912 byl sepsán a předán „slavnému obecnímu zastupitelství v Náchodě“ pamětní spis, který podali „podepsaní občané a poplatníci zdejší … v příčině zamýšlené novostavby obecního hotelu „u Beránka“: Nesouhlasíme v nižádném způsobu, aby na místě bývalého hotelu Beránek v tomto nevhodném, kopečnatém a tmavém koutě stavěn byl přehnaně nádherný objekt, jehož cena … závratné výše, bez mála jeden a půl milionu korun dosáhnouti má. … Přemrštěná výše zamýšlené investice neodpovídá: 1) ani povaze místa, 2) ani finanční síle, 3) ani skutečným potřebám našeho milovaného města.“

Spis dále rozbírá jednotlivé aspekty tak, aby vycházely proti záměru výstavby, zejména hlediska ekonomická.

Josef Čížek stavbu Beránku prosadil…

Naštěstí starosta JUDr. Josef Čížek měl tolik síly i taktu, aby v radě i zastupitelstvu stavbu prosadil a obohatil tak „naše milované město“ o významnou stavbu, o kulturní stánek, který nám i větší města už téměř sto let závidí.

Stavěl si starosta divadlo pro sebe?

„Zlí jazykové“ (mimo spis) tvrdili, že si staví Čížek divadlo „pro sebe“, aby se v něm jako divadelní ochotník mohl „předvádět“.

A pak tu byl ještě jeden důvod. Opoziční socialisté vystavěli nedlouho předtím svůj „Lidový dům“ se sále (dnešní budova kina Vesmír), takže se obávali, že společenské a kulturní podniky, které se odbývaly v jejich sále, jim nový Beránek odloudí. Což se samozřejmě do značné míry stalo.

Od dubna 1914 se v sále nového Beránku hrálo divadlo, koncertovalo, byly tu významnější plesy a další společenské události.

Vzniklo skutečně reprezentační místo

Náchodské mládí tu prožívalo své taneční v krásném prostředí. Město mělo reprezentační prostor, do něhož se nemuselo stydět zvát prezidenty, umělce světového významu, nejrůznější významné osobnosti, pořádat mezinárodní sympozia apod.

Malodušnost sic někdy v krátkém horizontu ušetří, ale dlouhodobě se získává rozumnou velkorysostí.

Náchod je oprávněně vděčen těm, kdo před stol lety stavbu nového Beránku prosadili a realizovali.

Aleš FETTERS,

kronikář města Náchod