Takzvaný „Tábor lidu v České Skalici" svolala a zorganizovala místní organizace Národní demokracie v České Skalici a Náchodě. Přestože bylo sychravé počasí, přilákala akce několik desítek lidí, odhadem asi sto občanů.

Hned první řečník z pořádající strany, Robert Peovský, uvedl, že Česká Skalice patří k městům, kde žijí aktivní lidé a „uvědomují si ty pravé principy demokracie". „To znamená, že se budeme vyjadřovat k věcem, které by nás měly v budoucnu obklopovat, že nebudeme jenom stát a čekat, co nám vláda předloží," prohlásil směrem k přítomným a pokračoval: „V České Skalici žije pět a půl tisíce obyvatel. Kde jsou ty lidi? Kašlou na to, nebo co?" tázal se do mikrofonu.

Mezi příchozími byli lidé všech věkových skupin včetně dětí a seniorů. Největší skupina postávala v poměrně chladném a větrném počasí u pomníku Boženy Němcové, ostatní zvědavě přihlíželi z chodníku či vedlejšího parkoviště.

V proslovu například zaznělo, že je nutné se poučit z historie a přestože je třeba lidem pomáhat, a to i Syřanům, mělo by být zcela jasné, za jakých okolností budou přicházet, vytvářet hodnoty a odcházet. „Není možné, aby to bylo takto nekontrolovatelné, jako tomu je nyní. Je potřeba se proti tomu postavit," vyzýval Peovský.

Během veskrze poklidné demonstrace zazněla z úst řečníků strany Národní demokracie i řada názorů i kritiky na Spojené státy americké, NATO i Evropskou unii.

„Evropská unie zničila naše zemědělství, ničí nás všechny, chtějí z nás udělat region Česko! To přeci nemůžeme přijmout a žít tady podle jejich not s jejich béčkovými potravinami z Německa a tvářit se, že žijeme v Evropě! V Evropě jsme vždycky byli, tak ať nám neříkají, že do ní musíme patřit," hovořil zaníceně řečník a proslov zakončil heslem „Nic než národ", za což sklidil potlesk.

Vojtěch Rohlena z Nového Města nad Metují, také člen Národní demokracie, upozornil, že politici jsou podle něho uzavřenou skupinou, která mezi sebe nikoho nepustí, ostatní názory je nezajímají a žijí se ve svých vzdušných zámcích. Bruselská politická třída je podle něho jako z jiné planety.

Poté přiznal, že řekne možná něco kontroverzního až cynického, ale je prý svým způsobem za tuto krizi s ilegálními imigranty rád. „Je to ta facka, která probudí českého občana z jeho letargie. Český občan chrápe, nevnímá, je mu všechno jedno. A pozor! Teď to přišlo, přímo vám to vmetli do tváře a už vidíte, že všechny problémy se týkají lidí v celé zemi, i v tom nejzapadlejším koutě. A to se mi vůbec nelíbí. Vám se to líbí?" ptal se Rohlena davu, který jedním hlasem křičel „ne", za což ho řečník pochválil a upozornil, že Evropská unie je podle něho zlem, kterému je třeba se postavit. Jinak je prý možné čekat spoustu dalších problémů jako jsou například uprchlíci, různá nařízení, regulace či kvóty.

„A co s tím uděláte? Neuděláte nic!" reagoval muž středního věku. „Ale jo, nebojte, všechno bude. Je třeba se postavit Evropské unii," uklidňoval ho Rohlena.

Mezi jednotlivými proslovy řečníků zazněly z reproduktorů písně například Karla Kryla, které si mnozí notovali spolu se zpěvákem.

Jedním z těch, který přišel akci podpořit, byl i Petr Šíp z České Skalice. „Jsem důchodce a myslím, že tím vším, co se děje, trpím. S imigranty jsou spojené i další výdaje, o které jsou okradení důchodci, když se to tak vezme," byl přesvědčený a postěžoval si, že se mu nelíbí, když vláda slibuje seniorům přidat až někdy po Novém roce, přitom na výdaje ohledně imigrantů finance prý jsou. „Nesouhlasím ani s členstvím v Evropské unii. Když se volilo, zda vstoupit do EU, hlasoval jsem, že ne," prozradil.

Součástí sobotního Tábora lidu v České Skalici byl také petiční stánek, kde bylo možné připojit svůj podpis na petici požadující vypsání referenda o vystoupení naší země z Evropské unie.