Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Broumov dostane sto tisíc korun na údržbu parku Alejka

Broumov - V červnu to budou dva roky, kdy byl slavnostně otevřen zrekonstruovaný park Alejka v Broumově. Ten nyní slouží jak dětem, tak i dospělým obyvatelům města k relaxaci a odpočinku.

3.3.2012
SDÍLEJ:

Broumovský park Alejka.Foto: DENÍK/ Věra Sýkorová

Již podruhé od dokončení rozsáhlé rekonstrukce Alejky dostane Město Broumov stotisícový příspěvek na údržbu tohoto parku.

Nadace Proměny, která v letech 2007 až 2010 podpořila kompletní obnovu Alejky, pomáhá nyní také při jejím dalším rozvoji.

První tři roky jsou nejvíce důležité

„Pro dlouhodobě perspektivní rozvoj obnoveného parku je stěžejní zajištění řádné údržby a péče. Zejména první tři roky bezprostředně po rekonstrukci, kdy se zapojují nové výsadby a park celkově prochází větší zátěží, jsou zásadní,“ vysvětluje Jolana Říhová z nadace Proměny.

Rekonstrukce parku Alejka, jejíž součástí byly mimo jiné i kompletní obnova ústřední jírovcové aleje a vybudování nového vstupu do parku, si včetně projektové přípravy vyžádala náklady převyšující 31 milionů korun. Z toho 23,8 milionů korun pokryl grant nadace Proměny.

Nadační podpora se přitom neomezila jen na finanční prostředky. Nadace pomáhala rovněž formou odborné konzultační podpory při obnově Alejky a spoluprací při zapojování místní veřejnosti během téměř čtyřletého projektu.

Peníze mohou dostat i příští rok

Broumov získává od nadace další podporu i po skončení projektu. Nadační příspěvek na údržbu obnovené Alejky činí ročně 100 tisíc korun. Celkem tedy Broumov může v letech 2011 až 2013 získat od nadace dalších 300 tisíc korun.

„Podpora, kterou nabízíme po skončení projektu a která je v České republice ojedinělá, pomáhá městům snáze překlenout citlivé období tří let od dokončení stavby. Chceme tak zároveň upozornit na to, že stejně důležitá jako obnova veřejného prostranství je i jeho následná údržba,“ vysvětluje Jolana Říhová z nadace Proměny.

Dodala, že v rámci tříletého monitoringu je povinností města prokázat řádnou péči o park na základě odborně stanoveného plánu a aktivně se rovněž zasadit o oživení místa pořádáním nejrůznějších akcí pro širokou veřejnost.

Díky výjimečné iniciativě broumovské radnice a místních organizací ožil park během loňského roku celou řadou akcí.

Například v dubnu tudy vedla trasa akce „Cesty broumovskými parky“, v květnu se v aleji konal promenádní koncert, na podzim se v parku sportovalo, v listopadu se Alejka dokonce na jeden den stala domovem tajuplných bytostí. Za účasti dětí byla v prosinci v parku vysazena lípa.

Proměněná Alejka se v loňském roce také velkou měrou zasloužila o úspěch Města Broumova v mezinárodní soutěži Entente Florale Europe. Soutěžní porota ocenila péči města o veřejnou zeleň stříbrnou plaketou.

Historie nejstaršího parku v Broumově

Základy nejstaršího veřejného parku byly v Broumově položeny na začátku 19. století. Nedostatečná péče a některé úpravy ve druhé polovině 20. století postupně zapříčinily celkový špatný stav Alejky.

Nápravu přinesl až projekt Města Broumova realizovaný v letech 2007 až 2010 díky grantu z programu Parky. Jeho prostřednictvím přispívá nadace Proměny městům v České republice na rozvoj parkově upravených veřejných prostranství. (jř, sýk)

 

Autor: Redakce

3.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

TIP LIGA: Vítězem devátého kola je Josef Jirásek

Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu. Zato Ludvík Vaněk, jehož obžaloba označila za komplice při jedné z loupeží, byl zproštěn obžaloby.

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Bílé pláště dnes lékaři neobléknou

Královéhradecko - Praktičtí lékaři dnes budou stávkovat. Chtějí upozornit na málo peněz, které jdou do ambulancí, zavedení elektronických receptů a nadbytečné papírování.

V Broumově u nádraží evakuovali desítky lidí a psa. Unikal plyn

Broumov - Poblíž autobusového a vlakového nádraží v Broumově došlo v pondělí krátce před polednem k evakuačním manévrům.

Zaměstnavatel neposílal srážky ze mzdy insolvenčnímu správci

Náchodsko - Neobvyklý případ zpronevěry řeší policisté na oddělení hospodářské kriminality v Náchodě.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení