„Autorem výstavy je Petr Bergmann z Institutu regionální paměti a expozici sestavil převážně ze sbírek šesti soukromých sběratelů. Otevřená bude až do konce října,“ uvádí Kateřina Ostradecká ze Vzdělávacího a kulturního centra Klášter Broumov.

Ojedinělou výstavu si můžete prohlédnout každé úterý, čtvrtek, sobotu a neděli v 13 hodin. Autorské prohlídky výstavy se podle Kateřiny Ostradecké uskuteční 20. června, 30. června a 18. července ve 13:00 hodin.

„V první třetině 19. století se s prudkým rozvojem turistiky v Krkonoších a v Adršpachu začal zejména v období biedermeieru rozvíjet nový segment uměleckého průmyslu - produkce upomínkových předmětů. Hory a Adršpašské skály, později rovněž Teplické skály a další turisticky atraktivní místa, inspirovaly nejprve výtvarné umělce, kteří vytvářeli veduty známých lokalit. Podle těchto rytin a od druhé poloviny 19. století také fotografií, vytvářeli zdatní rafinéři skla upomínkové motivy na skleněné poháry, korbely a další sklářské výrobky,“ vysvětluje autor výstavy Petr Bergmann a dodává: „Malbou, leptem, brusem a na přelomu 19. a 20. století také potiskem vyvedená vyobrazení přírodních scenérií, vodopádů, skalních útvarů a hradů na skle se stala vyhledávaným suvenýrovým sortimentem.“ Později převzal dominantní roli porcelán, respektive tenkostěnné sklenice s potiskem. Počátkem 20. století klesla umělecká a řemeslná úroveň upomínkových předmětů v důsledku masové prudukce. Ačkoli byly vyrobeny desítky tisíc kusů takových suvenýrů, dodnes se dochovaly jen stovky exponátů, které jsou vzácnou sběratelskou komoditou.