„Letos je to už popáté, co jsme se rozhodli otevřít přes červenec a srpen kostely veřejnosti a opět jsme po dohodě s místními zvolili jeden všední a jeden víkendový den, konkrétně úterý a sobotu,“ sděluje broumovský děkan Martin Lanži, který je hlavním organizátorem akce. Slibuje si od ní nejen zvýšení zájmu o kostely i oblast Broumovska, ale také doufá ve výběr finančních prostředků na další opravy. Naději mu dává poměrně vysoká návštěvnost, kdy hned první sobotu do kostelů zavítalo přes 100 lidí, předně do těch blíže k městu Broumov.

„Loni jsme od EU, Královéhradeckého kraje a dalších dárců získali 42 milionů na opravu kostelů ve Vernéřovicích, v Ruprechticích a v Heřmánkovicích. Všechny plánované opravy by měly být hotové příští léto, kostelů je ale osm, proto se hodí každý další dar,“ říká dále Lanži s tím, že vernéřovský kostel už má novou fasádu téměř kompletní, dokončuje se i ta ruprechtická, kdy kostel čeká ještě i na výměnu střešní krytiny. S opravami střechy a krovu u kostela v Heřmánkovicích se začne po prázdninách.

Opravy zvýší šance na zapsání kostelů do seznamu UNESCO

„Opravy se i přes různá zdržení postupně daří realizovat. Pro letošek jsme se proto i rozhodli opustit koncept čistě dobrovolného vstupného a přešli jsme na doporučené vstupné dvacet až padesát korun s tím, že každý návštěvník přispěje svým dílem na opravu kostelů,“ doplňuje Lanži.

Festival klasické hudby Za poklady Broumovska dává prostor také mladým interpretům. Důkazem je třetí koncert, na němž vystoupili letošní laureáti Mezinárodní soutěže pro mladé klavíristy Broumovská klávesa Jan Schulmeister a Francouz Arthur Coatalen.
Kostelem zněly skladby v podání mladých umělců

„Realizování co největšího počtu oprav je důležité i z toho důvodu, že se snažíme získat pro kostely i celou oblast Broumovska zápis v seznamu kulturního dědictví UNESCO. A jak vidíme na příkladu hřebčína v Kladrubech, je nutná dlouholetá usilovná práce velkého počtu lidí. Velmi ale pomáhá, když už je oblast navštěvovaná a památky jsou opravené. Zdevastované kostely na seznam UNESCO nikdo nedá,“ komentuje nutnost podpory podobných akcí europoslanec Tomáš Zdechovský, který oblasti dlouhodobě pomáhá se zviditelněním a v Bruselu uspořádal několik prezentací, aby Broumovsko bylo zmiňováno i v evropských turistických průvodcích.

„Konkrétně toto byl poměrně jednoduchý úkol, protože i když tu mluvíme o nutných opravách, pořád je ta architektura i příroda okolo jedinečná a rozhodně stojí za to místo navštívit. Neznám nikoho, kdo by litoval a všichni mi jen říkají, že se na Broumovsko rádi podívají znovu,“ dodává závěrem Zdechovský.

V jednotlivých kostelích se navíc po celé léto konají koncerty klasické hudby, a to v rámci festivalu Za poklady Broumovska. Letošní 14. ročník už přivítal či teprve přivítá zvučná jména - Evu Urbanovou, orchestr a sólisty Národního divadla v Praze, zpěvačku Dashu a Epoque Quartet a další renomované české i zahraniční interprety. Festival si stále udržuje své původní cíle, a to pomoci obnově kostelů broumovské skupiny prostřednictvím dobrovolného vstupného, podporuje mladou nastupující generaci a snad dokládá svou dramaturgií i skutečnost, že prezentace špičkové klasické hudby je možná i mimo velká centra.

Čtvrtý koncert festivalu Za poklady Broumovska se uskuteční v šonovském kostele sv. Markéty, v sobotu 20. července od 18 hodin. Před festivalovým publikem vystoupí rakouské Duo Aliada – saxofonista Michal Knot a akordeonista Bogdan Laketic.

Jitka Fialová, (reh)