VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Broumovské stěny vyhrály prestižní turistickou soutěž

Broumovsko /FOTOGALERIE/ – Agentura CzechTourism, provozovatel portálu s tuzemskými turistickými nabídkami www.kudyznudy.cz, vyhlásila výsledky soutěže Ceny Kudy z nudy 2010. První místo získaly Broumovské stěny.

3.11.2010
SDÍLEJ:

BROUMOVSKÉ STĚNY nabízejí krásné výhledy do okolí i překvapivé přírodní scenérie. Na sním vidíte skalní útvar Lucifer, schody do Kovárny v Kovářově rokli a skalní mísu v Broumovských stěnách. Foto: Archiv

Do hlasování se zapojilo 11 tisíc lidí, kteří odevzdali více než 62 tisíc hlasů. Absolutním vítězem druhého ročníku soutěže o nejatraktivnější tuzemskou turistickou nabídku se stal jihočeský zámek Hluboká nad Vltavou.

Během slavnostního vyhlášení soutěže Kudy z nudy převzala vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Broumovsko ocenění pro nejatraktivnější turistickou nabídku Královéhradecka. Téměř šest stovek návštěvníků portálu Kudy z nudy totiž dalo svůj hlas Broumovským stěnám v CHKO Broumovsko.

„Broumovské stěny jsou mezi oceněnými tak trochu bílou vránou. Asi není nutné je zvlášť představovat. Je to tiché království bučin, skal a dalekých výhledů,“ říká o oceněné turistické lokalitě Petr Köppl ze Správy CHKO Broumovsko.

Přitom návštěva stěn není samozřejmou „první volbou“ Broumovska. „Je potěšující a zároveň zavazující, že to hlasující ocenili. Broumovské stěny nabízejí mimořádně silný intimní prožitek z pobytu v přírodě každému návštěvníkovi, který vynaloží alespoň trochu namáhy tělesné i duševní, aby je mohl poznat,“ říká botanik, jenž má na starosti i práci s veřejností.

Ocenění Broumovských stěn je podle slov Petra Köppla výzvou pro všechny partnery v území k hledání rovnováhy mezi rozvojem cestovního ruchu a uchováním přírody příštím generacím.

„Umožněme návštěvníkům vnímat přírodu opravdu všemi smysly. Zprostředkujme jim neopakovatelný a ničím nerušený zážitek. Je pravděpodobné, že se pak návštěvníci budou vracet a nalézat stále nové nebo i to dávno objevené,“ přál by si ochranář Petr Köppl, který věří, že v Broumovských stěnách lze mnohé zlepšit tak, aby přitom zůstalo toto území zmíněným královstvím.

„Spolupráce partnerů v území, tedy Lesů České republiky, Správy CHKO Broumovsko, obcí, Destinační agentury Broumovska i nevládních organizací zde funguje dobře, což není vždy samozřejmost. Místní si uvědomují, že je smysluplné hledat způsob, jak hodnoty území představit lidem bez toho, aby byly ohroženy,“ říká Köppl.

Kromě Broumovských stěn, které získaly 596 hlasů, se v rámci Královéhradecka umístil na třetím místě renesanční zámek v Novém Městě nad Metují (476 hlasů), na pátem skončila Pevnost Josefov – perfektní pevnost neprověřená praxí (402 hlasů), na osmém místě Institut Medical Welness Velichovky (166 hlasů) a na devátém Broumovský klášter (147 hlasů).

Co se skrývá za názvem Broumovské stěny?

Broumovsko/Policko – Nesouměrný hřbet Broumovských stěn (tzv. kuesta) je pozoruhodným předělem mezi Polickou pánví a Broumovskou kotlinou. Od 1.října 2009 jsou zde nově vyhlášena dvě maloplošná zvláště chráněná území, jejichž společná hranice vede po hřebeni Stěn.

Pozvolný svah klesající k Polici nad Metují je národní přírodní památkou (NPP) Polické stěny. Oblast od hřebene spadající k Broumovu je Národní přírodní rezervace (NPR) Broumovské stěny.

V NPP jsou chráněna zejména rozsáhlá pískovcová skalní města s mnoha skalními hřiby a okny. Staré bučiny a vlhká balvaniště v národní přírodní rezervaci jsou domovem mnoha plachých živočichů. Ochranný režim rezervace omezující horolezectví a vstup veřejnosti mimo značené cesty chrání hnízdící ptáky. Zejména sokol stěhovavý je velmi citlivý na vyrušení v době hnízdění.

Pro ochranu sokola a výra velkého byla v roce 2005 vyhlášena Ptačí oblast Broumovsko, která je součástí evropské sítě chráněných území Natura 2000. Kromě Broumovských a Polických stěn zahrnuje všechna významná pískovcová území na Broumovsku, která jsou hnízdišti těchto ptáků.
Hřbet Broumovských stěn je atraktivním cílem turistů a milovníků přírody. Po strmém výstupu nabízejí opojnou závrať z výhledů do Broumovské zemičky. Na rozcestích frekventovaných tras pro pěší i cyklisty jsou vybudovány přístřešky, které poskytují úkryt před nepříznivým počasím a informace o průběhu tras, o přírodě, krajině a lidech v ní na tabulích naučných stezek.

Lidé si odjakživa zkracovali cestu z Police do Broumova přes Stěny. Handlíři hnali zvířata po Dobytčí stezce, přes Hvězdu chodil z Hronova do broumovského gymnázia Alois Jirásek. Cesty poutníků do polských Vambeřic připomínají názvy rozcestí Machovský a Pánův kříž.

(pk)

Autor: Jiří Špreňar

3.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sobotka - Náchod B

Ve šlágru kola slavila úspěch kostelecká taktika

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Náchod - “Výsledky voleb jsou pro mě osobně a hlavně pro KSČM velkým zklamáním. Nečekali jsme, že se hlasy přesunou tak významně ke stranám, které jsou spíše populistické. Ale voliči rozhodli,” říká poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení