„Počasí bylo perfektní, Krkonoše jak na dlani, teplota lehce pod nulou a trochu nám i zachumelilo,“ pochvaloval si organizátor Petr Scholz, který připomněl, že táboření, jehož první ročník se konal v prosinci 1964 na nedaleké stolové hoře Ostaš, je jedním z nejstarších zimních táboření v České republice. „O dva roky starší je pouze podobná akce Klíč v Lužických horách,“ upřesnil.

Mezi pařezy stojí na promrzlé zemi několik stanů. K jednomu z nich přichází mladý muž s dětskou sedačkou na zádech. Jaroslav Kubíček z Týnce nad Labem jezdí na zimní táboření už téměř dvacet let.

„Jeden kamarád mě kdysi vzal s sebou a já už sem jezdím dvaadvacet let – od svých patnácti,“ usmívá se muž v maskáčové bundě, který pamatuje i teploty 19 stupňů pod nulou a noc pod širým nebem. Právě zimní táboření se výrazně zapsalo i do jeho života. „Před lety jsme se zde dali dohromady s manželkou a společně sem jezdíme desátým rokem. Jsme hrdí, že máme nejmladšího účastníka,“ a z ramen sundává dětskou sedačku se svým synem.

Maňásci i trampové

Na zimní táboření jezdí lidé z celé republiky - nejpočetnější skupiny jsou z Českého Brodu a Týnce nad Labem. Někteří přijíždějí i na tři noci a přes den výletují Broumovskými stěnami. „My jsme masňáci, přijíždíme jen na jednu noc,“ přiznává Jaroslav Kubíček, že to je jednak kvůli malému synkovi i pracovnímu vytížení. „Jinak kluci z Českého Brodu přijedou třeba už ve středu a přecházejí hory.“

Jana Kubíčková se na zimní táboření dostala před lety přes nejlepšího kamaráda svého chotě. „Ten mě sem vytáhl s tím, že to bude super akce. Já jsem se toho samozřejmě trochu bála, ale nakonec to bylo výborný,“ vzpomíná na okamžiky, kdy se seznámila se svým pozdějším manželem.

„Bylo to v roce 2010, takže se to hezky počítá. Ke každému roku máme nějaký příběh – nejprve jsme se seznámili, další rok jsme byli zasnoubení, potom již sezdaní, pak bylo první dítě,“ vypočítává životní milníky spojené se zimním tábořením.

„Máme letos desetileté výročí a ani jeden rok jsme zatím nevynechali,“ po očku kontroluje teple ustrojeného synka, kterému je dva půl roku. „Ale už je tu Šimonek s námi potřetí,“ usmívá se Jana Kubíčková, že při jeho prvním zimním křtu mu bylo pouhých sedm měsíců. Dvakrát byl vyhlášen nejmladším účastníkem, letos ho o fous předběhla ještě o pár týdnů mladší Klárka.

Na druhém věkovém pólu byl obdivuhodný 79letý Jaroslav Lanta.

Jiří Řezník