Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zápisy o přírodě Broumovska jsou v elektronické podobě

Broumovsko – Každá krajina má své patrioty, má znalce své přírody, kteří vědí o výskytu vzácných druhů živočichů a rostlin.

2.11.2009
SDÍLEJ:

Tzv. mrtvé dřevo a torza stromů jsou pro bezobratlé živočichy jedním ze základních předpokladů existence. Foto: CHKO Broumovsko

Mnohdy je ale problém tyto informace dostat tam, kde by byly prakticky využity. Např. orgánům státní správy a samosprávy přitom někdy chybí přehledně uspořádané informace o tom, které lokality jsou cennými místy výskytu ubývajících a vzácných druhů.

Na Správě CHKO Broumovsko se v uplynulém roce podařil husarský kousek: Více než 50000 záznamů o výskytu druhů cévnatých rostlin, mechorostů, lišejníků, a živočichů od plžů po savce z území Broumovska je nyní zpracováno v elektronické podobě v systému nálezové databáze ochrany přírody (NDOP), který připravila Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.

„Broumovsko je tak v rámci ČR správou CHKO s nejvyšším počtem individuálně vložených záznamů. Pro práci s informacemi o přírodě se podařilo na omezenou dobu vytvořit pracovní místo podporované úřadem práce v rámci aktivní politiky zaměstnanosti,“ prozradil nám botanik Správy CHKO Broumovsko Petr Köppl.

Do praktické a snadno použitelné formy tak byly převedeny informace o různě starých nálezech – některé pocházejí už z první poloviny 20. století a bohužel obsahují informace o druzích, které už z našeho kraje vymizely. K takovým patří např. údaje o tetřevovi a tetřívkovi z Machovska.

Byla vložena data z tzv. botanických „škrtacích seznamů“, vědeckých publikací a záznamy amatérských i profesionálních přírodovědců. „Dnes je možné s daty z rozličných zdrojů pracovat jednotnou formou, přečíst si na jednom místě údaje o lokalizaci, autorství a věrohodnosti záznamu. To je dobře využitelné např. při posuzování stavebních záměrů,“ zmínil výhody projektu Petr Köppl.

Databáze je prozatím přístupná krajským úřadům, správám chráněných území nebo České inspekci Životního prostředí a je doplňována také pracovníky univerzit, muzeí a dalších přírodovědných organizací.⋌ (řez)

2.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Adolf Klepš

Hlasovat lze i pro zesnulého náčelníka krkonošské horské služby

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Z Hronova do Náchod se poběží po šedesáté

Náchod, Hronov - Už 60. ročník silničního běhu Hronov – Náchod se uskuteční v sobotu 21. října.

Kuriozity volebních místností: Autoservis, dům hasičů i sauna

Královéhradecko - Poslance lidé do sněmovny pošlou z různých míst. V Petříkovicích na Trutnovsku volební komise sídlí na koupališti, V Polici na Náchodsku zase v prostorách sauny.

Češi v cizině se k volebním urnám nehrnou

Náchodsko - Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky začínají dnes úderem 14. hodiny.

Nahodil Náchod konečně motory?

Náchodsko - Až v pátém kole se dočkali premiérového vítězství v letošním ročníku Krajské ligy mužů hokejisté Náchoda. O překvapení se pak postaral Hronov, který zvítězil na horkém ledě Nové Paky. Bez vstřeleného gólu a bez bodů se naopak vraceli z Třebechovic hokejisté Jaroměře.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení