"Projekt Voda na Broumovsku, za kterým stojí Strategická rada regionu Broumovsko, je financovaný z norských fondů a jeho partnerem je Krajinohled," upřesnila Kateřina Ostradecká z Agentury pro rozvoj Broumovska a doplnila, že projekt navazuje na adaptační strategie na klimatickou změnu, které byly v minulých letech zpracovány pro území šesti obcí na Broumovsku, a to Broumov, Otovice, Martínkovice, Police nad Metují, Bukovice a Žďár nad Metují. Tyto dokumenty jsou souhrnem možných opatření pro zádrž vody v krajině.
Problémy, které probíhající klimatická změna přináší, se totiž projevují nejen ve formě silných přívalových dešťů a následných povodní a dlouhých epizod sucha v letních měsících, ale také poklesem hladiny spodních vod a vysycháním krajiny. "Na základě přírodě blízkých opatření navržených v těchto studií bylo převážně na pozemcích obce Otovice a města Broumov vysázeno na 196 stromů, 540 keřů a vyhloubeno 12 tůní o celkové vodní ploše přes 3000 m2," vyjmenovala Kateřina Ostradecká.
„V rámci tohoto rok trvajícího projektu se podařilo zrealizovat vytipovaná přírodě blízká opatření na území Otovic a Broumova. V Otovicích se konkrétně jednalo o vytvoření vodního biotopu za obecním úřadem, vybudování soustavy tůní v úvoze u obecní cesty směrem na Šonov a o výsadby stromořadí nedaleko hranic s Polskem. V Broumově byla doplněna alej podél areálu Hobra a započata první etapa větrolamu u cesty směrem na Rožmitál. Kromě samotných realizací bylo součástí projektu jednání s místními vlastníky pozemků vhodných pro další realizace, díky čemuž byla navázána spousta slibných partnerství pro další projekty tohoto typu,“ uvedla koordinátorka projektu Hana Colby ze Strategické rady regionu Broumovsko.