Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Budovy bývalé Tepny půjdou k zemi, ne všem se to ale líbí

Červený Kostelec - Současný majitel červenokosteleckého objektu bývalého národního podniku Tepna, který je provozovatelem obchodních řetězců, se rozhodl pro demolici dvou budov na svém pozemku. Jedná se o bývalou ubytovnu pro zaměstnance nazývanou „Tanvald" a správní budovu, ve které byly dříve umístěny kanceláře.

20.2.2014 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Vít Šimánek

I když se budovy pomalu rozpadají a pro mnohé jsou spíš ostudou města, než její okrasou, ne všichni s jejich demolicí souhlasí. Diskutuje se především o bývalé ubytovně.

„K demolici jsou určeny dvě budovy v bývalém areálu Tepny. Nás ale zajímá především budova bývalé ubytovny pro zaměstnance nazvaná Tanvald. S jejím zbouráním v žádném případě nesouhlasíme, protože se jedná o jeden z typických starých domů z třetí třetiny devatenáctého století. Je to jeden z monumentů historie města. Tím pádem se zbourá historická budova, která dokumentuje stavební vývoj ve městě. Také to je předzvěstí postupného zbourání celého areálu. Správní budova je z doby národního podniku, ta nijak významná není. Tam je zbourání jasné bez diskuse. Na Tanvald je však už vydán demoliční výměr a bohužel už se s tím zřejmě nic dělat nedá," uvedl Jan Kavka z Kosteleckého okrašlovacího spolku. Demolice ho nenechala chladným.

Ideální varianta by podle něj byla, kdyby se ještě dalo s vlastníkem objektu dohodnout a zmíněnou budovu zachránit. „Lepší by bylo zachovat ji pro příští generace, opravit a dále využívat. Je to ale asi už nepřekonatelný problém. Není to přitom tak dlouho, co v té budově ještě lidé bydleli," dodává Kavka.

Řadu obyvatel města historická budova moc nezajímá a nejraději by byli, kdyby došlo k demolici celého areálu. Ten je celý opuštěný, pomalu chátrá a jelikož není udržován, pomalu se rozpadá. Jak areál, kdyby došlo k celkové demolici, dále využít, v tom shoda není.

„Mně osobně je to úplně jedno, že se to bude bourat. Souhlasím s tím však, jen to hyzdí město. Nejlepší, kdyby to k zemi lehlo celé. Mohlo by se to využít třeba na dětské hřiště, relaxační zónu a popřípadě tam v budoucnu postavit třeba nějaký obytný dům. Nápadů by se našlo asi hodně," řekla obyvatelka Kamila Vlachová. O skupině těch, kteří by zchátralou budovu chtěli zachránit, slyšel i Milan Havlík, ale jejich názor se mu moc nezamlouvá.

Oprava by byla drahá, lepší zbourat

„Opravovat budovu v dezolátním stavu je velice nerentabilní a zdá se mně to zbytečné. Lepší je to zbourat. Je to stejně ve vlastnictví soukromého subjektu a s tím těžko někdo něco udělá. Obzvlášť, když už je vydán demoliční výměr. Prostor by se mohl využít, než by chtěl vlastník něco stavět, třeba na klidovou zónu, kde by bylo vyžití také pro děti a nebo i skatepark," myslí si Havlík.

Nápadů je dost, ale objekt je soukromý

Objekt bývalé Tepny se nelíbí ani Ireně Novákové. „Nikdo to spoustu let neopravoval, ani neudržoval. Je to ošklivé, padá to už do ulice a hyzdí to město. Jsem určitě pro, aby se to co nejdříve zbouralo. Ideální by bylo, kdyby se zbouraly všechny budovy. Zůstal by po tom asi hodně velký prostor. Takhle si to nedovedu ani představit. Nejlepší by bylo, kdyby společnost, která to vlastní, postavila na volném místě prodejnu. Alespoň by byla ve městě trochu konkurence. To ale prozatím v plánu není, tak by se mohlo alespoň rozšířit stávající parkoviště. Jinak nevím, nápadů by bylo dost, ale jednou je to soukromý majetek, tak do toho, jak to využije, nikdo zasahovat nemůže," uvedla Nováková.

Co je jisté, že prostranství po budovách zůstane prozatím prázdné. „Firma budovy v následujících dvou měsících zbourá, ale na uvolněném místě zatím žádnou stavbu neplánuje. Podle slov jejího vedení společnost nic nestaví, ani neplánuje nic stavět v celé republice," uvedl starosta města Petr Mědílek.

Město, i když jsou slyšet námitky, se přesto k tomuto kroku firmy staví pozitivně, a to proto, že se mu demolice budov hodí do dlouhodobého plánu, kdy má dojít k odstranění celého areálu bývalé textilky Tepna. Po dobu demoličních prací bude uzavřen také prostor, který město využívá jako parkoviště. Ten bude sloužit jako deponie materiálu z bouraných budov.

Autor: Jiří Mach

20.2.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

OKRESNÍ fotbalový výběr Náchoda kategorie U11 vstoupil do nové sezony třetím místem na turnaji ve Rtyni v Podkrkonoší. Výběr U12 odstartoval sezonu vítězstvím na turnaji v Úpici.

Nová sezona začala už také výběrům

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková
11

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Hlasovat lze i pro zesnulého náčelníka krkonošské horské služby

Královéhradecko - Adolfu Klepšovi mohou voliči posílat preferenční hlasy. Nepropadnou. Podle krajského úřadu připadnou straně, za kterou Klepš kandidoval. Přesto je to podle úředníků neobvyklá situace a poslané hlasy lze vnímat pietně či symbolicky.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Z Hronova do Náchod se poběží po šedesáté

Náchod, Hronov - Už 60. ročník silničního běhu Hronov – Náchod se uskuteční v sobotu 21. října.

Kuriozity volebních místností: Autoservis, dům hasičů i sauna

Královéhradecko - Poslance lidé do sněmovny pošlou z různých míst. V Petříkovicích na Trutnovsku volební komise sídlí na koupališti, V Polici na Náchodsku zase v prostorách sauny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení