VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bývalá celnice se možná promění v bytovku

Otovice - Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) v minulých dnech už definitivně převedl bezúplatně obci Otovice areál hraničního přechodu Otovice na Broumovsku. „Celková hodnota převedeného majetku je zhruba 4,5 milionu korun,“ informovala Deník Jana Rennerová z ÚZSVM.

14.2.2009
SDÍLEJ:

Zastupitelé obce dosud prodiskutovali tři varianty možnosti využitíí objektu na hraničním přechodu. první variantou je dům pro seniory, druhá možnost je družstevní byty a třetí možnost je pronájem jinému subjektu. Foto: DENÍK/Jiří Špreňar

Předmětem převodu byla bývalá celnice postavená na počátku 20. století a souvisejí doplňkové stavby: oplocení, garáž, přístřešek a podzemní čistička odpadních vod. Kromě toho byly také do majetku obce převedeny také pozemky, jejichž celková výměra je 998 metrů čtverečných. „Smlouvu o bezúplatném převodu nemovitostí schválilo Ministerstvo životního prostředí ČR. Vklad vlastnického práva pro obec Otovice byl do katastru nemovitostí zapsán 16. ledna 2009,“ dodala vedoucí samostatného oddělení komunikace.

O osudu a dalším využití někdejší celnice nyní bude rozhodovat zastupitelstvo obce. Stát nabídl převedení celnic obcím, pokud splní jejich podmínky. Jednou z nich bylo, že budova musí plnit některý z veřejných zájmů, například vybudování zdravotního střediska, školy nebo hasičárny.

„Abychom mohli ten dům bezplatně získat, tak jsme se rozhodli, že z celnice uděláme dům pro seniory. Ale mezitím, než ji na nás převedli, tak se situace zjednodušila a v této chvíli jsou tu jen dvě podmínky. Deset let nesmíme budovu prodat a v případě obnoveného uzavření hranic tam musíme pustit zpět policii, a to jen na pozemky okolo objektu nebo do jedné místnosti,“ řekl starosta obce Petr Novák.

Zastupitelé obce zatím prodiskutovali tři varianty: „První variantou je dům pro seniory nebo dům s pečovatelskou službou. Ta rekonstrukce by ale byla tak velká, že bychom museli počkat na nějakou dotaci. Je to nereálná možnost vzhledem k tomu, kolik bychom museli za všechno zaplatit. Druhá možnost je, že bychom z toho udělali družstevní byty. Když tam byla celnice, tak v prvním patře žily dvě rodiny celníků, takže s nějakými drobnými úpravami by tam šlo hned bydlet. V přízemí je bezbariérový přístup, kde bychom mohli udělat malé garsonky, a ty by byly ideální pro důchodce. Poslední možností je, že bychom s tím objektem nedělali vůbec nic a celý jej pronajali nějakému jinému subjektu, popřípadě soukromníkovi. Vzhledem k tomu, že objekt stojí až na úplném konci obce, asi o něj nebude zájem,“ myslí si starosta.

Dalším problémem jsou pozemky pod budovou a kolem ní. Není tu žádná zahrada ani trávník. Policie si nechala celý pozemek vydláždit. Všude je jen místo pro parkování automobilů a celkový prostor není velký.

„Myslím si, že domov důchdců by měl být někde daleko od silnice, spíše blízko parku nebo zahrady. Vzhledem k okolním podmínkám je pro nás nejjednoduší tu budovu trochu rekonstruovat a udělat z toho družstevní byty. Nebylo by to tolik nákladné, ale v současné době ještě nevíme, jak s budouvou naložíme. Nejvýhodnější by pro naši obec bylo, kdyby se do domu opět vrátila policie a my bychom jí ty prostory hodně draze pronajímali,“ zavtipkoval starosta Novák. (aku)

14.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sobotka - Náchod B

Ve šlágru kola slavila úspěch kostelecká taktika

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Náchod - “Výsledky voleb jsou pro mě osobně a hlavně pro KSČM velkým zklamáním. Nečekali jsme, že se hlasy přesunou tak významně ke stranám, které jsou spíše populistické. Ale voliči rozhodli,” říká poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení