Za trestné činy hrozí až 10 let vězení

A to za trestné činy porušování povinností při správě cizího majetku a zneužití pravomoci veřejného činitele, za které hrozí až 10 let vězení.
Potvrdil to ve středu Nejvyšší soud v Brně. Vyhověl tak stížnosti pro porušení zákona, kterou ve věci podal ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Ministrovi se nelíbilo, že Okresní soud v Náchodě vloni v lednu odmítl obžalobu Oldřicha Čtvrtečky projednat. A vrátil ji k došetření.
Když si pak státní zástupce podal stížnost ke Krajskému soudu v Hradci Králové, ten podpořil původní rozhodnutí a stížnost zamítl jako nedůvodnou.

Ministr Pospíšil podal stížnost

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil podal stížnost, protože je názoru, že nebyl důvod obžalobu vracet státnímu zástupci k došetření, ale soudy ji měly řádně projednat.

„Nejvyšší soud se ztotožnil s názorem ministra spravedlnosti a vyslovil, že usnesením Krajského soudu v Hradci Králové ze dne 28. února 2011 a jemu předcházejícím usnesením Okresního soudu v Náchodě ze dne 6. 1. 2011 byl porušen zákon. A to ve prospěch obviněného,“ sdělil tiskový mluvčí Nejvyššího soudu v Brně Petr Knőtig.

Rozhodnutí Nejvyššího soudu v Brně se ovšem netýká jen trestního stíhání Oldřicha Čtvrtečky.

Soudcům hrozí kárné řízení

Může mít i nepříjemné důsledky pro soudce okresního a krajského soudu, kteří zabránili projednání obžaloby.
„S oběma soudci může být zahájeno kárné řízení. Podnět k němu může dát buď sám ministr spravedlnosti, nebo předsedové jednotlivých soudů,“ uvedl pro Deník mluvčí Nejvyššího soudu v Brně Petr Knőtig..

Obžalobu Oldřicha Čtvrtečky vrátil k došetření soudce Okresního soudu v Náchodě Pavel Ruml.

Podrobné odůvodnění není nyní k dispozici

„K závěrům Nejvyššího soudu v Brně se nemohu vyjádřit. Nejdříve je nutné, abych znal podrobné odůvodnění jeho verdiktu. A to zatím nemám k dispozici,“ reagoval Ruml pro Deník.

I soudkyně čeká na podrobné vyjádření

Stejně se k celé věci postavila i soudkyně Krajského soudu v Hradci Králové Jana Chládková, jež zamítla stížnost státního zástupce, který žádal projednání obžaloby.„V tuto chvíli nelze říct nic bližšího, musím počkat na podrobné odůvodnění ze strany Nejvyššího soudu,“ řekla soudkyně.

Starosta nebral telefon

Vyjádření bývalého starosty Náchoda Oldřicha Čtvrtečky se nepodařilo získat. Nebral telefon a nereagoval ani na SMS zprávu.

Jiří Máslo