Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čarodějnice budou až příliš větrné a hořlavé

Východní Čechy - Hasiči mají za sebou perný víkend, teď se kvůli dlouhotrvajícímu suchu děsí čtvrteční oslavy pálení ohňů při tradičním pohanském obyčeji.

30.4.2009
SDÍLEJ:

Pálení čarodějnic. Ilustrační snímek.Foto: DENÍK/ Michal Bílek

Je toho v posledních dnech trochu příliš. Hasiči mají za sebou skutečně horký víkend, před nimi je pak čtvrteční oslava pálení čarodějnic.

Neděle byla pro ně vůbec nejvytíženějším dnem od počátku roku. Obrovské množství požárů kvůli suchému počasí a silnému větru dovršila tragédie v Trutnově, kde hasiči po likvidaci rozsáhlého požáru skladu slámy a skladu stavebnin nalezli v objektu dvě usmrcené děti.

Ve stejnou dobu hasiči bojovali s požárem v nepřístupném terénu skal a soutěsek v Adršpašských skalách na Náchodsku. „Navíc vítr sám způsobil několik požárů, když strhl dráty elektrického vedení a následné zajiškření zapálilo vysušený porost,“ uvedl mluvčí hasičů Petr Kopáček.

A předpověď meteorologů bohužel není příliš příznivá ani na další dny. Zítra se sice má trochu ochladit, moc srážek i přes hrozící bouřky se očekávat nedá.
„Může to být jen do šesti milimetrů, to je na vyprahlou zem opravdu málo,“ řekl královéhradecký meteorolog Wojciech Szarek.

Hasiči žádná výjimečná opatření na čtvrteční večer nechystají. Budou v pohotovosti jako vždy a právnické subjekty upozorňují na ohlašovací povinnost ohňů.
Prudký vítr páchal největší škody v neděli. Přes noc se uklidnil, v noci na dnešek ale měl znovu zesílit. Vůbec největší sílu – 115 km/h, těsně pod hranicí orkánu – měl v neděli ve Svratouchu na Vysočině. Včera odpoledne zde dul rychlostí 93 kilometrů za hodinu, v ostatních částech kraje měl kolem 60 km/h.

„V neděli jsme měli v kraji 20 poruch na vysokém napětí a několik stovek na nízkém. Největší vichr se přehnal nad Pardubickým krajem. Silný byl sice i včera, ale už neměl takové poryvy a naše síť jej ustála téměř bez výpadků,“ uvedla mluvčí východočeských energetiků Šárka Beránková.

Hasiči vedle desítek požárů tak měli plné ruce práce i s řáděním vichru. „S motorovými pilami a další technikou odstraňovali vyvrácené stromy, zlomené větve, stromy popadané na dráty elektrického vedení, ale i uvolněné střešní krytiny na objektech, a to v 37 případech,“ vypočítala mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková.

Sedmero zásad pálení ohňů

Ohniště by mělo být zbaveno všech hořlavých materiálů (včetně kořenů a kořínků) a bezpečně odděleno od okolí (např. kameny, pískem). V případě větších vater je vhodné ohniště oddělit od okolí pruhem širokým až jeden metr.
Dělejte jen takový táborák, který dokážete zvládnout! Pokud chystáte velkou vatru, dejte si pozor, aby byly polena poskládány do stabilní pyramidy (pomohou např. záseky na polenech), která umožní prohořívání dovnitř a zabrání případnému zhroucení hranice do okolí – jinak může dojít k popálení přítomných či ke vzniku požáru.
Při rozdělávání nebo udržování ohně nikdy nepoužívejte vysoce hořlavé látky jako např. benzin, naftu či líh. Oheň se pak velmi snadno vymkne kontrole a může způsobit i vážné popáleniny. Navíc podle zákona o ochraně ovzduší v otevřených ohništích nelze pod hrozbou vysokých pokut spalovat žádné chemické látky. Daleko méně riskantní a ve výsledku stejně efektivní je např. použití tzv. PePo - což je pevný podpalovač, který má stabilní výhřevnost a především při jeho použití v okolí nevznikají vysoce hořlavé plyny.
Oheň nesmíte ponechat ani na okamžik bez dozoru, hlídejte ho, aby se nevymknul kontrole a nedošlo k jeho nekontrolovatelnému šíření a vzniku požáru. Mějte nachystán dostatek vody (popř. písek, hlínu), kdyby se oheň vymykal kontrole. I proto je dobré umístit ohniště v blízkosti vodního zdroje. Příjezdové cesty vedoucí k místu pálení musejí být průjezdné.
Nezapomeňte ohniště důkladně uhasit a přesvědčit se, že nemůže dojít k opětovnému vznícení. I ve zdánlivě zcela vyhaslém ohništi se mohou skrývat žhavé oharky, které např. vítr může znovu rozdmýchat a oheň roznést do okolí. Hasiči musejí každý rok dohašovat ohniště, která byla po veselici ponechána svému osudu.
Při silném větru a v době velkého sucha oheň venku raději vůbec nerozdělávejte.
Při pálení ohňů by měla být neustále přítomna alespoň jedna osoba starší 18 let. A pozor! I rodiče mohou být dle §78 zákona o požární ochraně postiženi pokutou v případě, že z hlediska požární ochrany zanedbají dohled nad svými ratolestmi.

Zdroj: Hasičský záchranný sbor ČR

Autor: Kamil Dubský

30.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

V Broumově u nádraží evakuovali desítky lidí a psa. Unikal plyn

Ilustrační foto.

Zaměstnavatel neposílal srážky ze mzdy insolvenčnímu správci

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Machovu zatím chybí forma i štěstí

Náchodsko - O slunečném víkendu se hrálo o další mistrovské body ve fotbalovém Jopeco Okresním přeboru mužů.

Nevěděli, co se šaty, tak je vrátili

Jaroměř, Josefov - Nečekaného překvapení se po pár týdnech dočkali jak vystavovatelé, tak i majitelka odcizených šatů. Před vchodem do objektu Starého špitálu v Josefově, kde se v době 9. do 11. září konala výstava a z něhož zmizely některé vystavované artefakty (tj. zářivky a plesové šaty), se z ničeho nic jednou ráno objevila igelitka. A uvnitř se skrývaly oboje šaty, které kdosi předtím z výstavy odnesl.

Derby rozhodly jaroměřské vstupy do třetin

Náchodsko - Mizerný start do sezony zažívá nejúspěšnější celek posledních pěti let. Hokejisté Náchoda se v úvodu nového ročníku trápí jak v ofenzivě, tak i v defenzivě, což potvrdili i v nedělním domácím zápase s Třebechovicemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení