„Již několik let připravujeme rekonstrukci příkopu za vnějším valem. Na tuto lokalitu je zpracován projekt včetně opravy hradeb a nových sítí. Kolem roku 1870, kdy pevnost již neplnila tak úplně svou funkci, do něj byly umístěny menší rozptýlené stavby, které sloužily jako dělostřelecké laboratoře. Připravovala se tu munice nejen pro děla, ale i pěchotu," říká Miroslav Vašata, který má na starosti správu turistického areálu pevnosti.

Právě opravy, správa a rozvoj pevnostních objektů byly tématem třetí mezinárodní konference ideálních pevnostních měst, jež se v Josefově konala ve středu a ve čtvrtek pod záštitou projektu Forte Cultura.

Setkání se účastnily tři desítky odborníků věnujících se opravám, správě a dalšímu využití pevnostních památek po celé Evropě.

„Je to studnice zkušeností. Je jedno, zda jsou to zástupci měst z Nizozemska, Polska nebo Maďarska, všichni mají podobné problémy. Jde o velké, neobydlené a často ani nepronajmutelné objekty a je dobré vidět, jakým způsobem to kde zkouší," řekl starosta Jaroměře Jiří Klepsa, který se před časem zúčastnil stejné akce v Lotyšsku.

Letošní sezonu v pevnosti Josefov zahájily už o uplynulém víkendu 23. C. k. manévry. Změnou je přesunutí vstupu do areálu Bastionu I. Změna vstupu do areálu souvisí s plány opravit další část hradeb. Tím by se návštěvnický areál výrazně rozšířil. „Přesunutím vstupu do areálu Bastionu I. budeme blíže muzeu M. Frosta," vysvětlil změnu Miroslav Vašata, který má na starosti správu turistického areálu pevnosti.

Na další výrazné novinky si budou muset návštěvníci počkat právě až po plánované rekonstrukci hradebního příkopu s dělostřeleckými laboratořemi. Opravená část areálu bude mít svůj vstup od nového parkoviště s vlastní pokladnou či informačním centrem a z domků by mohla být zázemí pro pořádání kulturních akcí. „Uvažujeme i o jevišti a vybudování hlediště na jednom z valů," vyjmenovává správce Vašata.