Když celníci v Náchodě prohledávali dodávku s polskou poznávací značkou, nestačili se divit, co našli. Polský řidič převážel v dodávce dvanáct set kilogramů drcených tabákových listů, u nichž nebylo prokázáno zdanění.

„Předpokládaný únik na spotřební dani činí téměř dva miliony a tři sta tisíc korun. Případ se dále šetří," informovala mluvčí krajského celního úřadu Martina Kolinská.

V síti celníků uvízla dodávka nedaleko hraničního přechodu v Náchodě-Bělovsi. Zásilku tabákových listů, která se ukázala jako velký úlovek, pak celníci odhalili při podrobnější kontrole. To vše v rámci velkého zátahu kontrolní akce krajské celní správy, která probíhala v minulém týdnu hned na několika místech regionu pod krycím názvem Rentgen.

Jak je vidět, přinesla své ovoce. To ale nebyl jediný případ který se podařilo během akce zachytit.

Zadrželi tři Ukrajince

Celníci také ve spolupráci s náchodskou městskou policií zadrželi tři Ukrajince, kteří chtěli do Čech propašovat více jak jedenáct tisíc kusů cigaret. V tomto případě by únik na spotřební dani představoval bezmála sedmatřicet tisíc korun.

Celníci v rámci prováděných kontrol také zjistili, že někteří kontrolovaní řidiči mají u českých úřadů nedoplatky.

„Jednalo se především o neuhrazené pokuty, uložené různými státními orgány. Nedoplatky byly na místě dobrovolně uhrazeny. Jejich výše byla třináct tisíc osm set korun. Převážně se jednalo o pokuty uložené policií České republiky," doplnila Martina Kolinská.

Během akce celníci také na Krajskou veterinární správu odeslali dva podněty pro podezření, že příjemci živočišných produktů v místě určení neinformovali veterinární správu o přepravě zvířat.

Kontrolní činnost se konala za přítomnosti Celního úřadu pro Královéhradecký kraj a v součinnosti se státní policií a cizineckou policií. Akce se zaměřila na pátrání po zboží, které jinak uniká celnímu dohledu a také na všechny rizikové komodity v příhraničních a vnitrostátních oblastech.

Pseudoefedrin se pašuje ve velkém

Velká pozornost byla zaměřena na nelegální dovoz léků s pseudoefedrinem z Polska. Tam jsou totiž tyto léky volně dostupné a dokonce v neomezeném množství. Tyto léky na nachlazení jsou však zneužívány pro výrobu drog pervitinu. Léky se pašují ve velkém a nelegálního dovozu stále stoupá.

„U nás a v dalších státech unie je prodej léků značně omezen. Je možný pouze na lékařský předpis nebo občanský průkaz a v omezeném množství. Vyrobený pervitin potom nekončí jenom na našem trhu, ale cílovou zemí je v převážné míře Německo a další západní země," vysvětlila Martina Kolinská.

Kontroly probíhaly na různých místech. Nedaleko bývalého hraničního přechodu Náchod-Běloves zastavovaly vytipovaná vozidla mobilní hlídky celníků společně s příslušníky policie. Na místě byl i kynolog celního úřadu Rudolf Zahradník se psem Maxem, kteří se u kontrolovaných vozidel zaměřili na to, zda nepřevážejí drogy a nebo ještě hůře nemají zbraně.

Na stanovišti celního deklarantu byl kontrolním orgánům k dispozici Schengenbus, na kontrolu dokladů a osob a velkokapacitní mobilní rentgen. Tam byli řidiči a vozidla nákladní a autobusové dopravy podrobeni důkladné prohlídce. Kontroly byly zaměřeny též na technický stav vozidel, všech dokladů, osob a dodržování sociálních předpisů v dopravě. Na závěr kontroly bylo vozidlo ještě podrobeno rentgenové prohlídce. Další kontrolní stanoviště bylo třeba v Jaroměři, kde na řidiče kamionů čekalo pro změnu vážení. To mělo za úkol odhalit přetížená vozidla, která se podepisují na špatném stavu vozovek.

Od roku 2006 převzala Celní správa ČR kompetenci také k vybírání a vymáhání většiny pokut, poplatků a odvodů uložených jinými správními orgány. Kontroly celníků se také proto zaměřily na zjištění, zda řidiči nejsou dlužníky a nemají u státu nějakou pohledávku.