VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Centrum budou možná opět zdobit retardéry

Police nad Metují – Představitelé města uvažují o znovuinstalování zpomalovacích retardérů ve středu města. Tyto zábrany, které na jedné straně zajišťují bezpečnost chodců a na druhé straně znepříjemňují jízdu řidičům, mají ve městě pod Ostaší své příznivce i odpůrce.

2.6.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Jaký byl vůbec prvotní podnět k tomu, že se do Kostelní ulice vloni instalovaly zpomalovací retardéry? S dokončením přeložky silnice II/303 se průjezd městem nesnížil tak, jak se předpokládalo. „Opakovaná měření dokazovala, že si mnoho řidičů přes náměstí zkracuje cestu průjezdu od Náchoda na Broumov a opačně. Hledal se kompromis mezi bezpečností chodců a neuzavřením centra města místním, turistům, příležitostným návštěvníkům,“ uvedla polická starostka Ida Seidlmanová s tím, že právě proto se umístily do Kostelní ulice před náměstí dva retardéry takzvaně na zkoušku. Ty se na zimu pro snadnější zimní údržbu odstranily.

Město připravilo pro občany anketu v písemné i elektronické formě, prostřednictvím které se mohl každý k této problematice vyjádřit. „Anketa přinesla souhlasná i nesouhlasná stanoviska. Převážily písemné souhlasy s opětovným umístěním retardérů,“ řekla Deníku starostka Seidlmanová.
Mnoho místních i přespolních lidí si stěžuje, že jim retardéry ničí auta. „Jsme si vědomi, že tento nařízený typ retardéru není ideální pro cyklisty ani motorová vozidla,“ uvedla starostka.

Na téma „zpomalovací retardéry“ došlo i v diskuzi při minulém zasedání zastupitelstva města. „Nezaznamenal jsem jediný kladný ohlas na umístění retardéru v Kostelní ulici. Dopravní situace v centru města by se dala řešit i jinak, například změnou vjezdů a výjezdů,“ řekl zastupitel Zdeněk Dostál.
„Pohybuji se v prostředí maminek s malými dětmi a ty naopak umístění kvitují,“ oponovala zastupitelka Lenka Fulková.

Problematikou se zabývala i stavební komise. „Dva členové jsou pro volný průjezd bez retardérů, šest členů je pro dočasné umístění příčných pruhů v současné podobě s tím, že pokud bude mít město finanční prostředky, upřednostňuje vybudování retardérů v provedení zámková dlažba,“ informoval na zastupitelstvu Pavel Scholz, investiční technik města.

„Zaznělo zde, že by bylo vhodné nechat na každé straně průjezd pro cyklisty – s tím souhlasím. Ale s tím, že trestáme větší procento ukázněných řidičů, nikoliv, protože i jeden neukázněný řidič může ohrozit lidský život,“ nechal se slyšet zastupitel Jiří Vlček.

„Retardéry byly zaloupeny loni a v současné době jednáme o jejich umístění u radnice na začátku Kostelní ulice a mezi Pellyho domy tak, aby nepůsobily problémy cyklistům,“ zakončila starostka Ida Seidlmanová.

Co říkáte záměru znovuinstalovatv Polici retardéry?

Zuzana Volhejnová, Police nad Metují
Kvůli bezpečnosti jsou retardéry více než nutné - především u přechodu u radnice, kde není pořádně vidět doprava při přecházení od radnice na druhý chodník. Kvůli hluku je to ale poměrně „otravné“ – bydlím přímo v Kostelní ulici – protože před retardérem každý přibrzdí a hned po přejetí to většina rozhulí jak to jen jde a před druhým retardérem opět to samé…

Radek Hejnyš, Police nad Metují
Zastávám názor, že retardéry mají smysl… Obzvlášť, pokud opravdu budou umístěny u Pellyho domů a u radnice. Ale vzhledem k ceně náhradních dílů podvozku aut bych volil retardéry nižší a širší, než ty „homole“, které tu už nedávno byly.

Zdeněk Zelený, Police nad Metují
Autům retardéry asi moc neprospívají, ale kvůli bezpečí to je zapotřebí. Alespoň do té doby, dokud nepřestanou někteří lidi v autech machrovat…

Petra Hrušková, Police nad Metují
Podle mě je to blbost! Ty retardéry, co se tu už kdysi instalovaly, byly hrozně tvrdé a vysoké, ničilo to auta, každý na to nadával. Lidi stejně jezdí přes náměstí a ne po nové silnici. Také jízda v sanitce přes tyto retardéry musí být zážitkem hlavně v případě, kdy by měl být pacient v klidu – třeba při jeho n apojení na kapačku. Při přejezdu přes retardéry musí snad ta injekční jehla i vylítnout!

Autor: Věra Sýkorová

2.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sobotka - Náchod B

Ve šlágru kola slavila úspěch kostelecká taktika

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Náchod - “Výsledky voleb jsou pro mě osobně a hlavně pro KSČM velkým zklamáním. Nečekali jsme, že se hlasy přesunou tak významně ke stranám, které jsou spíše populistické. Ale voliči rozhodli,” říká poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení