Před sedmnácti lety se parta přátel turistiky dohodla, že se sejdou na Silvestra odpoledne u Čertovy skály. Pozvali si i své kamarády a necelá stovka lidí se opravdu sešla. Tím vznikla akce, která je dnes už masívní záležitostí.

„Po letech pořádání se tady už schází přes tisícovku lidí. Pomalu to začíná být nezvládnutelné," říká za organizátory Petr Scholz.

K cíli není stanovena žádná oficiální trasa, každý může jít podle svého uvážení a kondice. Je pouze uveden čas, kdy se u skály sejít. Původně to bylo pořádáno pro místní, kteří místo znají a vyhovující cestu si najdou. Dnes ale ke skále chodí třeba i Pražáci, kteří tráví konec roku v okolních chalupách.

U Čertovy skály čekal na příchozí sám velký Sarka Farka se svojí neposednou družinou. Na povzbuzení a zahřátí byl připraven čaj a ostrý čertovský mok, který řádně povzbudil.

U skály hořel oheň, na kterém bylo možné opéci si buřty. Ty si ale musel každý přinést vlastní, od čertů dostal jen hořčici. Čerti rozdávali také přáníčka napsaná tajným inkoustem, ten se objevil až po zahřátí nad ohněm. Každého též čerti pro štěstí v novém roce zamazali pekelnými sazemi.

„Lidí přišlo opět hodně. Opekli si buřta, pokecali, naladili si atmosféru na večerní oslavu a hlavně se po obědě pěkně prošli. Jsme rádi, že sem lidé chodí, neděláme to alespoň nadarmo. Jsme spokojení. Po delší době napadlo i trochu sněhu, a tak to přispělo k pěkné zimní atmosféře," dodal Scholz.

Ke skále přišel i Jiří Bernard z Velkých Petrovic s partnerkou a kamarády.

„K čertově skále jsem se vydal, protože do nebe to je daleko a je tam hrozná kosa. Tady se nechá alespoň trochu ohřát. Je to taková několikaletá tradice, lez říci rituál, na závěr roku a pěkná odpolední procházka. Po cestě zpátky se zastavíme ještě někde v hospůdce na vínečko a potom půjdeme domů v klidu si užívat Silvestra," svěřil se Bernard.

„Ke skále chodíme pravidelně. Vycházíme z Police, zastavíme se u skály a v Suchém Dole u rodičů. Je to taková krásná procházka zimní krajinou. Zkrátíme si tím trochu den a večer budeme očekávat příchod nového roku," dodal Martin Malý z Police nad Metují.