Turistickou atrakcí je rozhodně nová rozhledna na Křížové hoře, která byla otevřena v roce 2007 a o rok později byla vyhlášena Stavbou Pardubického kraje. Křížová hora je místem se zajímavou historií. První písemná zmínka o ní pochází už z roku 1653. Je jedním z vrcholů Jeřábské vrchoviny s výškou 735 m n. m. Bývala oblíbeným výletním a poutním místem červenovodských obyvatel, na vrchol vedla křížová cesta, na náhorní plošině stál dřevěný kostelík a výletní restaurace. Po válce a odsunu německého obyvatelstva místo postupně pustlo, křížová cesta byla zničena, kostelík zbourán. Další zkázu pak znamenal mnohaletý pobyt sovětské armády v Červené Vodě po roce 1968, která využívala prostor za Křížovou horou jako cvičiště. Myšlenky na „znovuvzkříšení“ tohoto magického místa se tak mohly realizovat až po „sametové revoluci“. K jejich naplnění pak došlo před dvěma lety, kdy byla nová rozhledna na Křížové hoře (na snímku) slavnostně otevřena.

„Pro mě je to srdeční záležitost. Je to krásné místo, na které jsem chodil už jako chlapec s rodinou,“ vzpomíná dnes starosta obce Miroslav Švestka. „Nejdříve jsme chtěli obnovit kostelík, ale nakonec nás architekt olomoucké diecéze přesvědčil, abychom vymysleli něco, co místo připomene, ale nestavěli ani kostel, ani kapli,“ přibližuje starosta aktivity spojené s Křížovou horou. „Nakonec tedy vznikla podle projektu architekta Jana Mádlíka rozhledna s otevřeným, ovšem částečně krytým přízemním ochozem, v jehož středu je vydlážděný půdorys kostela. Nechali jsme také ze žuly zhotovit krásný oltář a občas se zde slouží mše,“ dodává. Za relativně krátkou dobu existence se nová rozhledna stala vyhledávaným turistickým místem, navíc její areál slouží také k setkávání lidí a pořádání akcí. Už potřetí se zde letos konal folkový festival „Putování za písničkou na Křížovou horu“ spojený s jarmarkem tradičních řemesel.

Červenovodsko nabízí zajímavé terény turistům i cykloturistům. „Místní člověk si to už možná tolik neuvědomuje, ale kdokoli k nám přijíždí, je uchvácený krásou zdejší krajiny. Velkou budoucnost má u nás určitě cykloturistika. Lidí, kteří na toto přicházejí, je rok od roku více. Sám na kole jezdím hrozně rád a cesty, po nichž se tady dá jet, jsou nekonečné. Zvlášť pak směrem na Jeřáb a Hanušovickou vrchovinu. Lesy České republiky do cest každoročně investují a vylepšují je, takže pro cyklisty je tu prostě ráj. Máme i reálný výhled na to, že se začne stavět cyklostezka z Červené Vody do Králík, které dalo zelenou sdružení Orlicko. Pokud budeme úspěšní v získání dotace z Evropské unie, mohla by být hotová někdy v roce 2011. To samozřejmě neprospěje jen turistice, ale i lidem, kteří po ní budou moci jezdit do práce,“ tvrdí Miroslav Švestka.

V zimní sezoně je Červenovodsko vyhledávaným cílem běžkařů. „I když fandové běžek dávají přednost Suchému vrchu a Bukové hoře, kde jsou méně fyzicky náročné tratě a běhá se téměř po vrstevnicích, my upravujeme tratě, které jsou na druhou stranu směrem na Jeřáb a Severomoravskou chatu. Ty jsou také velmi atraktivní, i když jsou fyzicky náročnější. Velkým přínosem je i fungování informačního centra s občerstvením na Červenovodském sedle. Objekt je rekonstruován a vzniká v něm další zázemí pro lyžaře,“ připomíná na závěr starosta Červené Vody.