V bytě, který si manželé pronajali v červenokosteleckém kupeckém domě pozdější spisovatelka pobývala od září 1837 do dubna 1838. Ale i tak krátký pobyt stačil na to, aby na ni místní nezapomněli a Domek Boženy Němcové připomíná osmiměsíční pobyt, který ji mimo jiné inspiroval k napsání povídky Chudí lidé.

Pieta u hrobu
Se jménem Boženy Němcové neoddělitelně spjata i Česká Skalice. Právě odtud v úterý ráno vyrazí členové Společnosti Boženy Němcové do Prahy. kde se na Vyšehradském hřbitově od 10 hodin uskuteční pietní akt u spisovatelčina hrobu. Následovat bude slavnostní program v prostorách budovy Památníku národního písemnictví organizovaný Literárním archivem Památníku národního písemnictví.

Poloha domku bezprostředně u hlavní komunikace si ale kvůli narůstajícímu provozu začala vybírat daň v podobě prasklin a opadávající omítky. Ředitel místního Kulturního střediska Tomáš Šimek to přisuzuje dlouhodobé objížďce z minulých let, kdy kolem domku jezdilo množství nákladních automobilů.

Opravné práce v domku, na němž v roce 1912 byla odhalena pamětní deska připomínající měsíce, jež zde spisovatelka strávila, začaly vloni na podzim. A občas se při renovaci odhalí stopy minulosti, které by bylo škoda nerespektovat.

Objevila se stará výmalba místnosti

Jednou z novinek je nedávno objevená zajímavost týkající se barvy stěn v místnosti, kde žila Božena Němcová. „Tuto místnost jsme plánovali vymalovat bílou barvou, tedy stejně jak to bylo před rekonstrukcí. Při škrábání staré vrstvy jsme ale narazili na starší malby jiné barvy,“ prozradil včera Deníku Tomáš Šimek. „I když určitě není z doby, kdy zde žila Božena Němcová, tak jsme se s památkáři dohodli a v současné době tu starou malbu obnovujeme,“ říká Šimek.

Již tento týden budou zahájeny bourací práce v areálu lázní Běloves. Na základě platného povolení k demolici budou zbourány objekty s narušenou statikou, bez střechy, které bezprostředně hrozí zřícením.
Priessnitz nezahálí, obnovu lázní začíná demolicí zchátralých budov

Místnost, kde před 182 lety žila Božena Němcová získá nový kabát, který odkazuje blíže k časům pobytu spisovatelky. „Barva má jemně zelinkavý odstín a ručně se tam dělají ornamenty jako vlnky a kolečka,“ konkretizoval.

Podobnou záležitost už řešili v listopadu loňského roku krátce po zahájení rekonstrukce, kdy se na soklu objevila růžová tapeta. Pod ní se však ještě skrýval nátěr v barvě holubí šedi. „I zde se vracíme k té původnější variantě, takže sokl bude mít barvu holubí šedi. Fragment té tapety zde ale zachováme, kdyby se tím chtěl někdo do budoucna historicky zabývat, tak aby viděl jaké bylo to vrstvení,“ vysvětlil Tomáš Šimek.

Hotovo do května

Kdy budou práce dokončeny je zatím těžké odhadnout. „Nedokáži říct úplně přesný termín. Není úplně jednoduché sehnat třeba opravdu kvalitního malíře, který dokáže precizně napodobit tu historickou výmalbu. Každopádně chceme všechno stihnout do května na zahájení turistické sezóny,“ ujistil Tomáš Šimek.

Malý sál se představil veřejnosti v plné kráse.
Malý sál se představil veřejnosti v plné kráse

Jiří Řezník