VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Češi se Slováky chtějí nalákat turisty na Jurkovičovy stavby

Nové Město nad Metují - Češi, Slováci a Poláci se spojují, aby díky stavbám proslulého architekta Dušana Jurkoviče přilákali více návštěvníků do svých měst. Připravují společný projekt Evropské kulturní cesty Dušana Jurkoviče, který bude spojovat vybraná místa spjatá s architektovým dílem na území Česka, Slovenska a Polska.

3.2.2014
SDÍLEJ:

JIRÁSKOVA CHATA podle Dušana Jurkoviče. Foto: Deník/Pavel Bednář

Na celý projekt chtějí získat punc, který uděluje Evropský institut kulturních cest zřízený Radou Evropy. Je to první krok k tomu, aby se v budoucnu mohli pokusit požádat o zápis Jurkovičových děl do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví (UNESCO). To je však zatím jen úvaha a případně to bude běh na dlouhou trať.

Na Náchodsku jsou Jurkovičovými stavbami známý zastřešený most v zahradě novoměstského zámku, stejně tak proslulá Bartoňova útulna v údolí Peklo, Bartelmusova vila nad Rezkem a Jiráskova chata na Dobrošově.

V minulém týdnu se zástupci z Nového Města nad Metují zúčastnili konference ve slovenském městě Skalica, kde se také nacházejí Jurkovičovy stavby. Toto město projekt organizuje a tam se partneři na spolupráci domlouvali. „Naše město by mohlo využít partnerství v projektu pro svou propagaci a posílení cestovního ruchu v evropském rozměru. Více turistů, to by znamenalo, že tady utratí více peněz v restauracích, za služby, za ubytování, zvýšila by se návštěvnost památek a dalších zařízení. Cestovní ruch je také odvětvím hospodářství a je zapotřebí ho dál rozvíjet. Prostřednictvím díla Dušana Jurkoviče se nám to zdá jako dobrá cesta," uvádí novoměstská místostarostka Bronislava Malijovská.

Na konferenci ve slovenské Skalice se „namlouvali" i další zástupci míst s Jurkovičem spojených, jakými jsou například Luhačovice, Pustevny, Čičmany, Tatranská Lomnice a Brezová pod Bradlom. Dalším krokem je zapojení také Poláků, neboť na území Polska se nachází vojenské hřbitovy postavené podle Jurkovičových návrhů.

Chtějí přilákat zájemce ze zahraničí

V jednom z příspěvků na konferenci zaznělo, že je to počátek toho, aby se v budoucnu usilovalo o zápis Jurkovičových děl do UNESCO. „Naši snahou je přiblížit odkaz Dušana Jurkoviče obyvatelům a turistům jak doma, tak v zahraničí a zlepšit přeshraniční spolupráci a celkové propojení jednotlivých územích částí vytvořením nového turistického produktu v zájmu zvýšení atraktivity regionu," uvádí ve svém příspěvku z konference Martin Vičan, vedoucí oddělení strategického rozvoje a marketingu města Skalica. Dále v něm potvrzuje to, o čem se zatím spíše jen tak trochu nesměle hovoří: „Taktéž budou vypracované podklady pro následnou registraci Jurkovičovy cesty prostřednictvím UNESCO."

Cesta tam je však složitá a vyžaduje i podle Vičana zapojení vícero odborníků z oblasti památkové péče, architektury a dalších. „Vypracování této studie a žádosti do UNESCO je nevyhnutelnou nadstavbou, které dodá této nové značce přidanou hodnotu a atraktivitu, kterou si jistě zaslouží. Po této registraci už delší dobu volají odborníci věnující se architektuře a cestovnímu ruchu z obou stran hranice," konstatuje Vičan v materiálu, který má redakce Náchodského deníku k dispozici.

Zdá se, že nejde jen o nahodilý výmysl, jak za každou cenu přilákat společným projektem turisty. Po Jurkovičových dílech je opravdu ze strany turistů „poptávka". Potvrzují to v novoměstském informačním centru. „Lidé se zde na ně docela ptají. Často to jsou zájemci či skupinky, kteří objíždí místa, kde se jeho stavby nachází. Není to sice masová záležitost, ale když k nám lidé přijdou, tak je často vidět, že Jurkovič je opravdu v podvědomí a znají ho," uvádí Petra Kuřátková z novoměstského informačního centra.

Co se týče nynějšího projektu Evropské kulturní cesty Dušana Jurkoviče, také správce novoměstského zámku Ondřej Daněk říká, že by mohl přilákat více turistů. „Z hlediska propagace cestovního ruchu by to mohlo pomoci přilákat i zahraniční návštěvníky," uvedl.

Zájemci už jezdí útulnu okukovat

Petr Němeček je nájemcem Bartoňovy útulny v Pekle. Více návštěvníků, které by projekt mohl přinést, by zde samozřejmě uvítal. „Pomohlo by, kdyby byla nějaká další lepší propagace. Každá reklama, i když by se netýkala vyloženě pohostinství, ale stavby, tak je dobrá a lidi by mohla přitáhnout. Vždycky, když je něco dobře nebo špatně, tak jsou všichni zvědaví," konstatuje Němeček.

Také on potvrzuje, že zájem o Jurkovičovy stavby je znatelný. „Zájem o ně je a dost velký. Syn na to téma dělá bakalářskou práci a spousty studentů mi posílají maily, že dělají práce na Jurkovičovy stavby a zda bych jim něco k Bartoňově útulně neposlal," uvádí Němeček a dodává, že i návštěvnost je znát: „Hodně sem jezdí Slováci. A ti, co u nás byli, tak už třeba předtím navštívili Beskydy, Luhačovice či jiná místa, kde Jurkovičovy stavby také jsou."

Dušan Jurkovič byl významným slovenským architektem, jehož díla jsou unikátní inspirací v lidovém stavitelství. Právě tyto stavby mají zřetelný rukopis a jsou podle odborníků zcela výjimečné. Osobnost Dušana Jurkoviče a jeho tvorba zvláště mezi lety 1895 1919 zkrátka podle nich patří ke kulturnímu dědictví evropského významu.

Jeho dílo je společné pro všechny

„Architektonické dílo Dušana Jurkoviče se nachází na území tří středoevropských zemí Česka, Polska a Slovenska, ale vznikalo na podnětech, které jsou pro tyto regiony společné," zdůraznil už dříve v jednom z podkladů, která má novoměstská radnice k dispozici, profesor Matúš Dulla ze Slovenské akademie věd. Uvedl také, že pro Jurkoviče bylo pravidlem, že se svými stavbami se nedostal do center měst, ale jeho díla se vždy obrací k přírodě a mistrovsky s ní rezonují.

Novoměstští však musí případně získat souhlasy majitelů památek, že mohou podnikat další kroky v rámci projektu Evropské kulturní cesty Dušana Jurkoviče. Jak to bude dál s případným zápisem, to se tak ještě uvidí a je to během na dlouhou trať.

Zapsání památek na seznam světového dědictví je prestižní záležitostí, nedostanou se tam ledajaké památky. O zápis se však lze ucházet pouze jednou. Co vlastně zápis znamená? Dojde-li k němu, světové společenství tím prohlašuje, že je to cosi na celém světě výjimečné a jedinečné, co je společným dědictvím a co je nutno chránit. „Takové památky jsou také velkou učebnicí dějin kultur, jsou důkazem nádherné rozmanitosti a v mnoha zemích také vlajkovými loďmi péče o kulturní dědictví," uvádí třeba sdružení České dědictví UNESCO, které spojuje obce a města České republiky, na jejichž území se nachází památka zapsaná na seznam. Je-li památka na seznamu, znamená to i záruku výjimečnosti a kvality v oblasti turismu.

NOVOMĚSTSKÉ STAVBY DUŠANA JURKOVIČE. Bartelmusova vila nad městem. Bartelmusova vila na Rezku

Podnikatel Rudolf Bartelmus požádal Jurkoviče o projekt vily na Rezku u Nového Města. Tu tam také v letech 1900 1901 postavili. Jurkovič Bartelmusovu vilu na Rezku nejenom navrhl, ale na její stavbu i dohlížel a zúčastnil se stavebních prací. Rezek, i Náchodsko, si zamiloval a spolu s nimi také šestou ze sedmi dcer manželů Bartelmusových, Boženu, kterou si vzal.
NOVOMĚSTSKÉ STAVBY DUŠANA JURKOVIČE. Bartoňova útulna v Pekle. Bartoňova útulna v Pekle

Bývalý mlýn a pilu v Pekle u Nového Města nad Metují vlastnili od roku 1908 bratři Bartoňovi. Když se rozhodli přestavět je na turistickou útulnu s restaurací, oslovili Jurkoviče. Zřejmě proto, že znali jeho vilu na Rezku. Rekonstrukce probíhala v letech 1908 1909. V roce 1910 byla v Pekle podle Jurkovičova projektu vybudována rovněž nová, strojní pila.
Novoměstský zámekÚpravy zámku v Novém Městě

Podle Jurkovičových plánů byl v letech 1909 1914 rekonstruován zevnějšek zámku, byly upravovány a vyzdobovány zámecké interiéry v prvním i druhém poschodí a zámecká zahrada a parčík před vjezdem do zámku. Drobné úpravy a nábytek navrhoval Jurkovič pro Bartoňův zámek také v letech 1923 1924. Menší úpravy zahrady byly provedeny v letech 1924 a 1930.
JIRÁSKOVA CHATA podle Dušana Jurkoviče. Jiráskova chata na Dobrošově

Rekonstrukci dobrošovské chaty s rozhlednou z roku 1895 zadal architektovi v roce 1910 náchodský Klub českých turistů. Jurkoviče odboru zřejmě doporučili Bartoňové, členové klubu. Projekt přestavby byl předán v roce 1912. Zahájení stavby se odložilo kvůli válce. Stavět se začalo až v roce 1921, po sbírce vyhlášené v roce 1919. Chata byla otevřena 30. září 1923.

Kdo byl Dušan Samuel Jurkovič
23. srpna 1868, Turá Lúka 21. prosince 1947, Bratislava

Významný představitel secesní architektury. Vytvořil zcela osobitý styl, podstatně ovlivněný lidovou architekturou. Kořeny k práci s lidovými formami jsou zřejmě v jeho vlasteneckém rodinném zázemí. Studoval ve Vídni, pracoval v ateliéru architektů v Martině a ve Vsetíně. Později získal zakázku na stavbu souboru výletních ubytoven Pustevny na Radhošti. Dále působil v Brně, kde se krom tvorby zapojil do brněnského kulturního života. V Brně vytvořil i několik počinů. Významná je jeho vlastní vila v Žabovřeskách. Během tohoto období uskutečnil i projekty lázeňských domů v Luhačovicích (19011903) či úpravy zámku v Novém Městě nad Metují (19081913). Hodnotná je třeba jeho budova Slovenského domu ve Skalici na Slovensku. Za 1. světové války navrhoval řadu vojenských hřbitovů v polské Haliči, opět v lidovém stylu. Po vzniku Československa se usadil v Bratislavě.

Autor: Pavel Bednář

3.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Škoda Octavia - Čína
AUTOMIX.CZ
22

Tohle opravdu není Superb. Škoda v Číně prodává jednu zvláštnost

OBŽALOVANÝ tvrdí, že příbuzní si obvinění vymysleli.

Dětem vyhrožoval a bil je, dívku zneužil Dostal šest let

V derby padaly góly jen ve druhé třetině, Nové Město pálilo ostrými

Náchodsko - Po nepovedeném vstupu do sezony se pomalu začíná probouzet Náchod, který v nedělním kole hokejové Krajské ligy mužů přehrál Jaroměř. Porážku si v neděli připsal Hronov, jenž padl na půdě vedoucího Jičína.

DOTYK.CZ

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

/ GALERIE, VIDEO / Tvůrci internetových memů nespí a povolební situaci v Česku pochopitelně nenechali bez povšimnutí. Pozornost si získaly zejména čtyři momenty: vděk Andreje Babiše vyjádřený tvůrci jeho kampaně Marku Prchalovi, prohra Matěje Stropnického v čele Zelených, poměrně vysoký zisk SPD Tomia Okamury - a "nesmrtelný" poslanec Marek Benda.

Právě jsme se narodili - říjen 2017

Náchodsko - Vítáme nová miminka na Náchodsku. Podívejte se na fotogalerii novorozenců, kteří v přišli na svět v náchodské porodnici v říjnu roku 2017. Šťastným rodičům gratulujeme.

Velké Poříčí i Provodov to měly o fous

Náchodsko - Stoprocentní byl ve víkendovém kole fotbalové I. B třídy regionální trojlístek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT