Každý si může pro svoji spotřebu dovézt z Polska až čtyři kartony, tedy 800 kusů cigaret. A mnozí toho samozřejmě využívají.

„Když už se toho zlozvyku nemůžu zbavit, alespoň mám lepší pocit, že jsem trochu uspořil. V Čechách za krabičku LM cigaret zaplatím okolo sto čtyřiceti korun, tady v přepočtu asi devadesát pět," popisuje na tržnici v polském příhraničním městě Kudowa-Zdrój muž ve středním věku. U stánku kupuje dva kartony. Ušetří tedy zhruba 900 korun. „Nemám to sem z Hronova daleko. Až dojdou, zase si zajedu pro další. Nakoupím i nějaké jídlo, natankuju. Asi jako většina národa," usmívá se. Za poslední měsíce se ve městě objevilo hned několik nových prodejních stánků s tímto sortimentem. Poláci tím pružně reagovali na velký zájem nakupujících.

Benzin a nafta za 32,90 byl velkým nedělním lákadlem.
Polské ceny benzinu v Česku? Jen na jeden den. Orlen v příhraničí zase zdražil

Polská spotřební daň je zhruba o třetinu nižší než ta česká, přitom DPH a spotřební daň v Česku i Polsku tvoří asi 80 procent z maloobchodní ceny krabičky cigaret. Podle ekonoma a poradce premiéra Štěpána Křečka jsou daně u tabákových výrobků špatně nastavené a Česko tak přichází o miliardy korun. „Loni Češi nákupem cigaret v Polsku odvedli do polského rozpočtu pět miliard korun,“ uvedl Křeček pro ČTK.

Podle ekonoma by se měly více zdanit například elektronické cigarety nebo nikotinové sáčky. „Trh se mění i v okolních zemích. Snížení spotřební daně u tabákových výrobků by bylo neobhajitelné. Když ale sazby nebudeme měnit, či jen mírně, naši sousedé nás doženou. Situace se vyrovná,“ míní Křeček.