Tradiční akce Česko zpívá koledy s regionálním Deníkem začala tentokrát poněkud smutně. Okamžikem ticha jsme uctili památku obětí v ostravské nemocnici a poslali podporu všem, kterých se tragédie dotkla. V tomto předvánočním čase jsou zprávy o zbytečně zmařených lidských životech ještě mnohem bolestivější.

V Náchodě jsme se sešli na Masarykově náměstí u krásně ozdobeného vánočního stromu. Pěveckým „tahounem“ se stal tentokrát sbor Hron, který má v Náchodě jméno i tradici. Sbormistr Vlastimil Čejp oslovil také tři kytaristy, aby zpěv doprovodili.

Kromě společného zpěvu mohli lidé navštívit Vánoční výstavu, kterou pořádá náchodské Středisko volného času Déčko. To organizuje zpívání koled s Náchodským deníkem už sedmým rokem. Letos přizvalo na akci dokonce i naše polské sousedy. „Z Kudowy-Zdrój k nám zavítali rodiče s dětmi, které vyráběly výrobky na výstavu na předcházejících workshopech v Déčku a v Kudowě-Zdróji. A zhruba třicet polských přátel se k nám připojilo i při zpívání koled,“ vysvětlila ředitelka Déčka Kateřina Hiebschová. Bylo patrné, že se české koledy cizincům líbí, někteří si je spolu s námi a se zpěvníky v rukách pobrukovali.

Dalším místem, kde se vesele prozpěvovalo, byla Police nad Metují. Pořádající Pellyho domy zajistily také prodej nápojů na zahřátí a vystoupilo hudební uskupení Dam Trio. Naladit se vánočně přišlo asi 250 lidí.

Pěkně bylo i v Jasenné u malovaného betléma, kde se z akce stala už také velmi pěkná tradice. Mnozí místní si ji pod taktovkou hlavní organizátorky Jiřiny Rolečkové nesměli nechat ujít.

Adventní koncert v Jaroměři uspořádal David Novotný za podpory města. Vystoupily zpěvačky Anna Julie Slováčková, Marcela Holanová a Marcela Březinová.
Adventní koncert pomáhal škole v Jaroměři

Zpívalo se i v České Skalici, a to v učebně pobočky novoměstské základní umělecké školy, která se nachází v budově ZŠ Komenského. „Koledy zpívaly děti, které navštěvují pěveckou třídu, a k nim se přidalo další publikum,“ popsala tamní organizátorka Alena Vlčková.

Už tradičně se sešli lidé také na Broumovsku ve vesničce Rožmitál. U vánočního stromečku opět nechyběly Místní skupina Českého červeného kříže Rožmitál společně s partnerskou organizací Českého svazu bojovníků za svobodu Broumov,“ popsal tamní organizátor Dušan Gajdoš.

Letos nově se přihlásila obec Slavoňov, kde by rádi udělali z akce tradici, při které by se v adventním čase setkávali zdejší obyvatelé, známí i přátelé. Zpívání se poprvé konalo v mateřské škole a děti ze školky si jednu z koled dokonce společně nacvičily.

K akci Česko zpívá koledy se opět přidala Markéta Klemmová z Náchoda, která žije v anglickém městě Newcastle upon Tyne. „Zpívali jsme s celým Českem krasné vánoční koledy. Pro mě osobně je to úžasná tradice, která neodmyslitelně patří k vánočním svátkům. Nezáleží, v jaké zemi člověk žije. Vytiskla jsem si koledy a s dětmi, které jsou sice ještě malé, ale hudbu dobře vnímají, jsme si zazpívali. Líbilo se jim to,“ usmívala se mladá maminka.

A co vy? Přidali jste se také? Pokud ne, příští rok to budete moci napravit.

V Jiráskově divadle v Hronově se konal charitativní Adventní koncert.
Adventní koncert pomáhal hronovské Justynce