Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Český koutek přibližuje další knižní výprava. Hranic nezná

Náchodsko - Po úspěšném Čtení o Českém koutku vydala Eva Koudelková ve svém libereckém Nakladatelství Bor další knihu věnovanou takzvanému Českému koutku v Kladsku. Jmenuje se Výpravy do Českého koutku.

20.2.2013
SDÍLEJ:

Spisovatelka Eva Koudelková.Foto: Jiří Mach

Pohledů je škála

Jestliže první z knih měla spíš monografický či encyklopedický charakter, druhá se věnuje dílčím problémům a tématům, jež předloňskou knihu doplňují či rozšiřují. O Českém koutku existuje rozsáhlá literatura beletristická, etnografická, dějepisná, politická či lingvistická Autorka ve svých knihách rozehrává celou škálu pohledů, z předchozí literatury čerpá a zároveň ji v řadě míst doplňuje a aktualizuje. Pro řadu „kladských" autorů je charakteristický zaujatý, emotivní přístup (např. V. Černý, J. Š. Kubín), že i Eva Koudelková, pocházející z Hronova, mezi ně patří, k tomu se ve svých knihách výslovně hlásí.

V knihách o Českém koutku je pro ni také příznačné, že, podobně jako polská spisovatelka Olga Tokarczuková, maže hranice mezi Kladskem a Čechami. Na obou místech pro ně žijí lidé s podobnými historickými osudy i současnými starostmi. Řada kladských Čechů odsunutých po válce ze svých bydlišť se navíc uchýlila do nejbližších obcí za hranicemi.

Úvodním tématem Výprav do Českého koutku je jedno z nejproblematičtějších události na česko-kladském pomezí a vztahy mezi československým státem a zdejšími obyvateli po obou světových válkách, zejména po té druhé. Autorka se snaží o vyvážený přístup. Čtenář může mj. s překvapením zjišťovat, že české povědomí mezi kladskými Čechy pozvedali zejména aktivisté z české strany. Samotní obyvatelé Českého koutku byli k své národnosti, zejména po 1. světové válce, převážně lhostejní.

Přínosné jsou v knize pasáže týkající se beletristické tvorby o Českém koutku (literátů českých, německých i polských) a zdejších pověstí, k nimž se po předchozí knize autorka opět vrací. Svébytná je i kapitola o obrazu kraje v malířství (převážně věnovaná pohledům z české strany). Zajímavé pasáže jsou věnované náboženství, krajině, zdejším profesím (včetně pašeráctví), lidové architektuře atd.

Knihu uzavírá malá čítanka literárních textů. Velkým kladem knihy, tištěné na křídovém papíře, jsou kvalitně reprodukované fotografie, zejména pak ty, jež zobrazují dnes již zaniklá stavení i celé obce. Jedné z nich, Nouzínu, autorka svou knihu připsala.

Jan Meier

Autor: Redakce

20.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

TIP LIGA: Vítězem devátého kola je Josef Jirásek

Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu. Zato Ludvík Vaněk, jehož obžaloba označila za komplice při jedné z loupeží, byl zproštěn obžaloby.

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Bílé pláště dnes lékaři neobléknou

Královéhradecko - Praktičtí lékaři dnes budou stávkovat. Chtějí upozornit na málo peněz, které jdou do ambulancí, zavedení elektronických receptů a nadbytečné papírování.

V Broumově u nádraží evakuovali desítky lidí a psa. Unikal plyn

Broumov - Poblíž autobusového a vlakového nádraží v Broumově došlo v pondělí krátce před polednem k evakuačním manévrům.

Zaměstnavatel neposílal srážky ze mzdy insolvenčnímu správci

Náchodsko - Neobvyklý případ zpronevěry řeší policisté na oddělení hospodářské kriminality v Náchodě.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení