Jaké jsou skutečné podmínky v tělovýchovných jednotách a sportovních klubech? Tuto otázku zodpověděl reprezentativní průzkum, který provedla Česká unie sportu ve svých subjektech.

Závěry jsou alarmující – 76 % tělovýchovných jednot a sportovních klubů nemá dostatek prostředků na svoji činnost, 94 % klubů a jednot nemá v současné době dostatek finančních prostředků na ohodnocení trenérské práce. „Vnímáme to jako velkou komplikaci ovlivňující celý český sport. Vždyť co budeme dělat, když budou scházet tito nadšenci, kteří v dětech vytvářejí klíčové pouto ke sportu,“ upozorňuje Miroslav Jansta, předseda České unie sportu.

Finance trápí i Náchodsko. „V roce 2017 byly zrušeny dotace na údržbu a tato situace nás značně omezila. Proto jsme byli nuceni některé nutné opravy odložit,“ říká předsedkyně náchodského sdružení České unie sportu Hana Kopecká.

Největší problémy mají malé oddíly

Kdyby se fotbalisté spoléhali jen na pomoc od státních institucí, asi by mohli hřiště zavřít. Nejhůře na tom jsou většinou malé oddíly.

Sekretář klubu TJ Sokol Zábrodí Jiří Matějovic by se osobně přimlouval za zjednodušení dotačních projektů, aby na prostředky dosáhly i menší kluby. „Náš oddíl je čistě vesnický, a tak je u nás každá koruna dobrá,“ je si vědom a připomíná doby nedávno minulé, kdy žádné dotace nedostávali.

Až kauza Miroslava Pelty paradoxně pomohla tomu, že se konečně dostalo i na menší kluby, mezi nimiž byli obdarováni také zábrodští fotbalisté. „Na druhou stranu to ale bylo neuvěřitelné papírování. Nicméně rozpočet na každou sezonu lepíme převážně ze sponzorských prostředků, hodně nám pomáhají menší podnikatelé i tři větší firmy. Hlavně pak obec Zabrodí,“ připomíná, že podpora obce je pro budoucnost zdejší kopané rozhodující.

Sekretáře klubu SK Babí Josefa Balcara nejvíce trápí absence dotace na údržbu a provoz sportovního zařízení. „Jelikož máme veškeré nemovitosti ve svém vlastnictví, nepřiznaná dotace nás zasáhla citelně. Budovy jsou postaveny v minulém století a potřebují stále více oprav a údržbu,“ je si vědom sekretář klubu.

„Rozpočet na letošní rok naplníme z dotací města Náchoda. Nebýt toho, že město pomáhá všem klubům, asi bychom skončili. Dále chodíme a přímo škemráme o každou tisícikorunu pro fungování našeho klubu. Díky trenérům, rodičům a funkcionářům, kteří svůj volný čas věnují výchově mládeže a jezdí svými auty na utkání mládežnických mužstev. Sami bychom vše jenom těžko zvládali.“

Florbalisty dotační stopka nerozhodila

Pozastavení vyplácení dotací naštěstí jednorázově neomezilo například náchodské florbalisty. „Díky dobře naplánovanému hospodaření a práci s finančními toky jsme to zvládli relativně dobře. Kdyby však tato situace měla trvat delší období, museli bychom v první řadě hledat úspory a následně omezovat svoji činnost,“ je si vědom sportovní manažer Florbal Náchod Tomáš Třešňák. „Věřím ale, že to nenastane a finanční podpora ze strany státu bude vyplácena v termínech, jak je stát garantuje.“