O čestnou stráž se postarali členové Spolku vojenské historie T-S 20 Pláň odění do historických uniforem italských legií.

„Tato uniforma je přešívaná ze švýcarských uniforem. Náš spolek ale letos zakoupil originální uniformu z Itálie. V příštím roce chceme podle ní nechat ušít italské uniformy legionářů z 33. střeleckého pluku československých legií, kteří se účastnili bitev na Doss Alto a na konci války na Piavě," řekl nám člen spolku Ondřej Prouza.

Legionářům, kteří bojovali za zájmy rakousko uherské monarchie na rozmanitých bojištích v Rusku, Itálii a Francii, byl 11. června 1922 v České Skalici odhalen pomník klečícího ruského legionáře vzdávajícího poctu padlým spolubojovníkům. Jeho autorem byl sochař František Bílek z Podhorního Újezda u Hořic.

O postavení pomníku se zasloužila Československá obec legionářská a Družina válečných poškozenců v České Skalici. Nápis na podstavci pomníku oznamuje, že je věnován Všem upřímným Čechům padlým ve světové válce. Do podstavce byla 17. července 1932 uložena prsť ze tří významných bojišť první světové války haličského Zborova, francouzského Chemin des Dames a italského Doss Alta.

HYNEK ŠNAJDAR