Od pondělí bude lepší se Náchodu při cestování vozidlem raději obloukem vyhnout, místo autobusu jezdit vlakem a po městě chodit pěšky. Kolony, objížďky, zpoždění, na to se tady od pondělí musí připravit nejen řidiči, ale právě třeba také cestující v autobusech a spousty místních obyvatel. Začne totiž rekonstrukce klíčové kruhové křižovatky u Slávie v Náchodě.

Z toho, zda se dostanou do práce či do školy včas, už jsou někteří cestující nyní velmi nervózní. Zvlášť ti, kteří třeba dojíždí z větší dáli a už tak se proto dopravují komplikovaně.

„No to zase bude hrozné," sdělila na Facebooku Deníku čtenářka Romana E.. A Jan R. podotkl: „Takže do školy vlakem."

Městem přitom projedou stovky autobusových cestujících denně a lidé čekají, co se bude dít. Mohou přijít pozdě do školy, do práce, stejně tak možná budou muset čekat na odjezd autobusů, které uváznou v kolonách, dlouhé minuty.

Přemístění zastávek

Jak jsme už informovali, dopravní opatření jsou připravena pro automobily projíždějící městem. A jaká omezení se dotknou autobusové dopravy? „Z důvodu stanovení objízdných tras pro linky ve směru na Nový Hrádek a Kramolnu dojde po dobu oprav k přemístění autobusových zastávek u okresního soudu z ulice Pražské k čerpací stanici Benzina," uvedla mluvčí náchodské radnice Nina Adlof.

Dodala, že pro cestující ve směru od Kramolny bude zřízeno výstupní místo přímo před budovou okresního soudu v ulici Palachova. Cestující ve směru z či do Nového Hrádku budou využívat místo zastávky „Okresní úřad" náhradních zastávek u čerpací stanice Benzina.

Autobusy ve směru od Kramolny a Nového Hrádku pojedou v první etapě, která potrvá od 15. března do 6. května, po objízdných trasách ulicemi Němcové a Palachovou zpět na Pražskou, nebo ulicí Němcové, okolo gymnázia, ulicí Riegerovou a Mlýnskou zpět.

Objízdné trasy

Objízdné trasy během druhé etapy, která se uskuteční do 7. května do 15. června, jsou od křižovatky po Pražské do ulice Na Hamrech, ulicí Českých bratří, okolo gymnázia, Riegerovou a Mlýnskou ulicí do ulice Palachova a zpět na Pražskou ulici. Druhá trasa pro autobusovou dopravu během druhé etapy bude ulicemi Němcovou a Purkyňovou k pivovaru a ke křižovatce u Čedoku.

Křižovatka u Slávie leží na hlavním tahu městem a denně po ní projede téměř třicet tisíc vozidel. Průjezd bude sice dál možný, ale jen jedním pruhem a doprava přes křižovatku bude řízená. Proto se dají čekat kolony, zácpy a další komplikace. Řada automobilů se navalí na místní komunikace po městě, takže komplikace se dají čekat i tam.

V rámci oprav, které ve dvou etapách potrvají až do poloviny června, dojde k rekonstrukci všech inženýrských sítí a přeložkám některých kabelových tras. Navazovat bude rekonstrukce samotné vozovky. Úpravy kruhového objezdu pak mají přispět k bezpečnějšímu a plynulejšímu provozu v tomto dopravním uzlu.