Hlavní nápor zájmu turistů podle hoteliérů nastane v momentě, kdy do hor přijde zima, začne sněžit a rozjedou se první vleky.

„Na vánoční týden je ve Špindlerově Mlýně zatím prodaných přibližně 30 procent kapacit. Ubytování lze nyní bez problémů sehnat,“ řekla Alena Fridrichová ze špindlerovského infocentra Michlův Mlýn. Silvestrovský týden je podle jejího odhadu zaplněný asi ze dvou třetin, někde je již i zcela vyprodáno. Poznamenala, že řada hotelů nyní nabízí prodej nejméně pěti nocí. Mnoho turistů však poptává kratší pobyty v délce dvou až tří dnů. Kratší pobyty se podle Fridrichové budou prodávat až v rámci takzvané nabídky na poslední chvíli.

Cena ubytování o vánočním týdnu ve Špindlerově Mlýně začíná u penzionů na zhruba 600 korunách za noc, v silvestrovském týdnu je asi od 800 korun, uvedla Fridrichová. U vícehvězdičkových hotelů jsou ceny i násobně vyšší a včetně jídla a dalších služeb dosahují až několika tisíc korun na osobu a noc.
Největší krkonošský hotel Arnika ve Špindlerově Mlýně, který disponuje více než 400 lůžky, je na Vánoce zatím vyprodán zhruba ze 35 procent. „Lidé vyčkávají na sníh. Rozhodujícím obdobím bude začátek prosince. Nynějším trendem je rezervace těsně před pobytem,“ uvedl ředitel hotelu Jaroslav Jedlička. Silvestrovský týden je v Arnice prodaný zhruba ze 70 procent.

Největší hotel v Peci pod Sněžkou Horizont má Silvestra obsazeného z asi 80 procent a Vánoce asi z poloviny. Prodej vánočních pobytů hotel podporuje nabídkou balíčku ubytování, stravování a dalších služeb. „Obecně je zájem o zimní pobyty letos vyšší než loni. Více jezdí Poláků a Čechů,“ řekla Zuzana Vojtěchovská z recepce hotelu. Také ve špindlerovské Arnice registrují větší zájem tuzemské klientely.

Získat ubytování na horách v závěru roku nebude pro rekreanty v Pardubickém kraji problém. Provozovatelé hotelů a penzionů hlásí ještě dostatek míst. V řadě případů se ceny pobytů nezměnily mnoho let. Provozovatelé se navíc snaží služby vylepšovat, aby přilákali co nejvíc turistů.

„Máme obsazeno ze dvou třetin. Je to hlavně způsobeno tím, že svátky jsou o víkendech a lidé chtějí zkrácené pobyty. Možná je to i tím, že zimy tady v poslední době nebývaly dlouhé, a tak (lidé) vyčkávají. A je stále vidět, že se snaží šetřit,“ řekl Ivo Ševeček, jednatel společnosti Atlas, která provozuje hotel a horskou chatu v Čenkovicích.

Volná místa nabízejí například také v Dolní Moravě. „Prosinec není zdaleka tak obsazený jako třeba v lednu a únoru, kdy přijedou školy na lyžařské kurzy,“ řekla recepční hotelu Prometheus Sabina Kutláková.

Hoteliéři se proto snaží pobyt na horách lidem co nejvíc zpestřit. Nabízejí wellnes centra, sauny, různé typy masáží, rašelinové zábaly. Doufají také, že i rozšiřování lyžařských center zvýší návštěvnost. Třeba na Bukové hoře (Čenkovice) začne letos fungovat nová sjezdovka, na kterou lyžaře vyveze vyhřívaná čtyřsedačková lanovka.

„Teoreticky by to mohlo zvýšit zájem lyžařů, ale zatím se to proti předchozím letům výrazně neprojevuje,“ řekl Ševeček.
Levná ubytovací zařízení mají proti větším hotelům výhodu. Rekreanti, kteří chtějí ušetřit, volí raději tento typ noclehu. Ubytovna o 40 lůžkách v Čenkovicích, kterou provozuje tamní skiklub je už před sezonou dávno obsazená.

„Lidé začali jezdit ve větších skupinách, jezdí celé party,“ řekl Miloslav Dvořák ze Skiklubu Česká Třebová. Zájem je podle něj i o apartmány, které na noc vyjdou na 270 korun. Jsou prý pěkně vybavené a samozřejmostí je i internetové připojení.

Některá zařízení vyřešila nedostatek hostů spojením s cestovní kanceláří. „Máme plně obsazeno. Už několik let máme smlouvu s Čedokem, oni nás prodávají,“ řekla Marta Katzerová ze Sport Hotelu v Dolní Moravě.

Oslovení provozovatelé ceny pro letošní sezonu neměnili. Jedna noc s polopenzí vyjde okolo 500 korun. Silvestrovský večer zahrnuje dvě večeře, živou hudbu či podívanou na ohňostroj. Děti do tří let mají pobyty obvykle zdarma, za děti do 12 let platí rodiče zhruba polovinu ceny pro dospělé.

(čtk, red)