Podzimní a zimní měsíce jsou obdobím, kdy narůstá počet různých respiračních onemocnění. Nejedná se jen o chřipku jako takovou, ale i o celou škálu dalších respiračních onemocnění, způsobených jinými nežli chřipkovými viry či bakteriemi. Jsou to o onemocnění s velmi podobnými příznaky, podobnou léčbou, ale průběh může být od zcela nezávažného nachlazení až po těžký stav s komplikacemi.

Přecházet nachlazení může být zrádné

Nachlazení bývá sice charakterizováno jako relativně banální záležitost, což může být přijato bez zbytečného dramatizování, ale není příjemné. A pokud zůstává opakovaně přecházeno může být oním pomyslným klíčkem, který otevírá organismus vážnějším chorobám.

Organismus se většinou dokáže sám s nachlazením vypořádat během týdne a léčba se zaměřuje na zmírňování nepříjemných příznaků, zatímco při rozvinuté chřipce je třeba vyhledat lékařskou pomoc a léčit se v klidu domácího prostředí.

Chřipka stojí jako onemocnění samostatně, kdežto nemoci z nachlazení se můžou zahrnout do objemné skupiny tzv. akutních respiračních nemocí.

Chřipkový vir je specialista

Za rozvojem chřipky i nachlazení stojí virový původce. Zatímco původcem nachlazení může být jeden z až dvou set druhů (ve více než třetině případů jde o rinoviry), tak virus chřipky je považován za „samostatného specialistu“, který si vystačí se třemi základními typy chřipkového viru - A, B, C.

Chřipka je onemocněním nesrovnatelně závažnějším, klade na organismus vyšší zátěž a může způsobit vážnější zdravotní komplikace.

Příznaky chřipky

- suchý kašel
- výrazně zvýšená teplota, někdy i 39 až 40° C
- bolest hlavy, svalů, kloubů,
- celková schvácenost organismu
Příznaky nachlazení

- ucpaný nos
- kýchání
- pocit škrábání v krku
- suchý kašel
- někdy zvýšená teplota
Při nachlazení zvyšte přísun vitaminu C

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, jaké léky mi pomohou nejlépe zahnat příznaky nachlazení a chřipky. Jana L., Červenokostelecko

„Při zvýšené teplotě a bolestech hlavy pomáhají léky obsahující paracetamol. Jsou to například různé formy Paralenu a Panadolu.

Ucpanému nosu a nosním dutinám pomohou kapky či spreje do nosu a nebo kombinované přípravky, které obsahují látky účinné uvolňující nosní cesty. Jsou to přípravky Olynth, Sanorin, Nasivin, Muconasal, Otrivin, Rhinoxyl, Coldrex tablety a nápoj, Febrisan, Trigrip atd.

Při nachlazení je významné zvýšení příjmu vitaminu C, který je ve formě rozpustné,v tabletách a tabletách s postupným uvolňováním. Doporučuji též zvýšený příjem tekutin,ve formě bylinkových (čajová směs při nachlazení, průdušková čajová směs, mateřídouška, jitrocel a další), ovocných čajů a neperlivých minerálních vod,” doporučuje lékárnice Darina Šrolová (na snímku) z náchodské lékárny U sv. Terezie.

V případě individuálního zájmu funguje každé úterý od 13 do 15:30 hodin konzultační poradenství v lékárně U sv.Terezie, Tyršova 866, Náchod, tel. 491420306, e-mail: lekarna.usvateterezie@lloyds.cz. Na výše uvedenou e-mailovou adresu můžete posílat své dotazy týkající se užívání léků.