„Jednoho pacienta jsme hospitalizovali na oddělení ARO s těžším průběhem onemocnění a podezřením na vir H1N1. Jestli je nakažen právě tím, to se vyhodnocuje," uvedl včera odpoledne mluvčí náchodské nemocnice Lukáš Holub. Péči už mu lékaři poskytují, jako kdyby prasečí chřipku měl. To proto, aby se až do vyhodnocení testů nic nezanedbalo.

V nemocnici dál platí kvůli chřipkové epidemii zákaz návštěv.

Nejvíce stůňou děti do pěti let

Na Náchodsku mají hygienici ke konci minulého týdne hlášeno celkem 1906 nemocných akutními nemocemi dýchacích cest smíšeného chřipkového i nechřipkového typu na sto tisíc obyvatel. Oproti třetímu lednovému týdnu, kdy bylo nemocných 1401 na sto tisíc obyvatel, to je podstatný nárůst. Nemocných přibylo ve všech věkových skupinách. Nejvíce nemocných je dětí do pěti let.

„Těžko odhadovat další vývoj, ale prozatím jde stále o nárůst. Uvidíme na konci tohoto týdne," říká ředitel Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje Ivan Kučera. Důležité pro další vývoj epidemie je podle něj chování každého člověka.

„Lze jednoznačně doporučit ulehnout už při prvních příznacích. Tím se sníží riziko nakažení dalších osob a je to to nejlepší také pro vlastní zvládnutí infekce," doporučuje Kučera. Jakékoliv přecházení zejména chřipky totiž léčbu prodlužuje a zvyšuje i riziko vzniku případných zdravotních komplikací.

Důležité je také mytí rukou

„V běžném životě se jistě vyplatí omezit pobyt v prostorách s větším počtem lidí, držet se dál od osob zjevně nemocných a přestože to vypadá nedůležitě, tak si před jídlem vždy pečlivě umýt ruce," upozorňuje ředitel Kučera.

Plošná epidemie chřipky plní čekárny dětských i praktických lékařů. Mezi nejvíce ohrožené patří senioři a malé děti, ale ani u ostatních věkových kategorií by se chřipka neměla podceňovat.

„Teoreticky by měl mráz chřipkové viry likvidovat, ale zatím tomu tak není. Nejhorší jsou přechody z tepla do zimy a naopak," říká praktický lékař Josef Soukup z Náchoda. Podle něj je nejdůležitější prevencí třeba teplé oblečení proti prochladnutí, nabízí se i očkování proti chřipce, které by se mělo provést nejpozději do konce ledna. Prospěšným je i pobyt na čerstvém vzduchu.

Chřipce lze předcházet i posilováním imunity. „Důležité je, abychom nezačínali až tehdy, když na nás něco leze. Na posilování imunity se podílí i potřebné množství vitamínů," dodává lékárnice Monika Šulcová z lékárny v nemocnici v Broumově.