VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chtějí oživit barokní památku, potřebují však čtvrt miliardy

Broumov - O možné budoucnosti Broumovského výběžku jednal v pátek 13. dubna hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc s kardinálem Dominikem Dukou a dalšími osobnostmi, které mají k Broumovsku vztah. Půldenní setkání začalo představením záměru Vzdělávacího a kulturního centra Broumov, které by v areálu broumovského kláštera nabídlo instituty zaměřené na umění a životní prostředí. Vše ale záleží na tom, jestli čtvrtmiliardový projekt získá dotaci. O jejím udělení by mělo v květnu rozhodnout ministerstvo kultury.

15.4.2012
SDÍLEJ:

Hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc.Foto: Deník/ David Taneček

 „Pokud to dobře dopadne a bude udělena dotace, tak to bude pro Broumov historická událost,“ věří hejtman Lubomír Franc, že se finančně náročný projekt Vzdělávací a kulturní centrum Broumov dočká z povolaných míst posvěcení. „Projekt je velmi dobře hodnocen, zatím to vypadá, že je vše na dobré cestě,“ nešetřil hejtman optimismem.Hejtman chce větší podporu radnice

Jediné, k čemu měl hejtman a někdejší místostarosta Broumova připomínky, se týkalo spolupráce s městem. „Měl jsem s vedením radnice několik jednání a věřím tomu, že i tato spolupráce se zlepší. Pro Broumov je klášter dominanta, je to značka Broumova. Proto bych velmi přivítal spolupráci města na tomto projektu,“ věří v podporu radnice i zastupitelstva. „Dohodli jsme se s vedením radnice na pravidelných schůzkách, abychom některé věci řešili i mimo zastupitelstvo,“ uvedl Lubomír Franc s ujištěním, že pro město nevyplývá z připravovaného projektu žádná finanční spoluúčast.

„Město bylo v přípravě projektové žádosti požádáno o podporu a bez konkrétního závazku projekt podpořilo. Doufáme, že město na tuto podporu naváže,“ přál by si Jan Školník z Agentury pro rozvoj Broumovska, která by měla centrum provozovat.

Institut krásného umění

„V klášteře by měl vzniknout Institut krásného umění, který bude z velké části zaměřený na hudbu. Chceme čerpat z bohatého notového archivu kláštera a pokusit se ho objevovat. Věnovat se budeme i divadlu, filmu a výtvarnému umění,“ vyjmenoval záměry Jan Školník. Klášter by měl rovněž sloužit také pro Institut přírodovědného vzdělávání. „Na něm chceme připomínat hodnoty krajiny, kterou zde utvářeli lidé, a to, jakým způsobem ke krajině přistupovali,“ řekl Školník.

Dotaci žádají benediktini

Žadatelem o dotaci je vlastník objektu Benediktinské opatství svatého Václava v Broumově. Opravy se dotknou například některých nyní nepřístupných míst kláštera, ve kterých by měly vzniknout učebny či výstavní sály. „Nejviditelnější změny budou v klášterní zahradě, kde jsou nyní některé objekty značně zdevastované. Ty by měly být opravené tak, aby sloužily i veřejným kulturním akcím,“ řekl Školník.

Práce by měly začít v prosinci a stavba by měla být dokončená za dva roky. 

Autor: Jiří Špreňar, ČTK

15.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jiří Štefek.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Hradec Králové /ROZHOVOR/ - Lídr Pirátů v královéhradeckém kraji Martin Jiránek (39) není v politice nováčkem. Působí jako trutnovský zastupitel i jako zastupitel Královéhradeckého kraje. Nově však zasedne také ve sněmovně, kam se s Piráty probojoval v právě skončených volbách.

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Janovičky u Broumova - Vhodit volební lístek do volební urny je úkon, který se neděje každý den.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Manželé Doležalovi z Náchoda volili v hlavním městě Švédska

Stockholm, Náchod - Eva a Michal Doležalovi z Náchoda měli cestu do Stockholmu naplánovanou už dlouho před volbami. "Nebyla nám však lhostejná naše budoucnost a pokud chci věřit v demokracii, je nutné, aby byla volební účast co nejvyšší," říká maminka třech dětí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení