VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chtějí se poprat o evropské miliony pro sport

Náchod - Město Náchod je v letošním roce držitelem prestižního titulu Evropské město sportu 2013. Rok se proto ve městě ponese ve znamení činností na vzpruhu těla i ducha. Náchodská radnice chce navíc z držby titulu vybojovat, co jen půjde. Tedy i peníze, které by městu a zdejším sportovištím přinesly užitek. Pro radní je to velká výzva.

16.1.2013
SDÍLEJ:

Volejbal. Ilustrační snímek.Foto: Jiří Mach

„Kde uvidím skulinku, určitě ji využiji," hlásá náchodský starosta Jan Birke.

Nejde totiž jen o prestižní ocenění v rámci evropských měst, kterým se město může chlubit a propagovat po celé Evropě. Titul totiž Náchodu umožňuje také příležitosti k získání velkého objemu peněz na zvelebení náchodských sportovišť.

Záměr podpořili všichni radní

„Abychom mohli plně využít případných finančních zdrojů z Evropské unie ve výši až deset milionů eur, musíme být připraveni. Je před námi hodně práce na přípravě jednotlivých projektů. Jsem proto rád, že tento záměr jednomyslně podpořili všichni radní," uvedl starosta Birke. Město chce dle jeho slov udělat maximum možného pro to, aby tyto peníze pro rozvoj sportovišť a na podporu sportovních klubů získalo.

Získání titulu a snahy o rozvoj sportovišť zástupci sportovců vítají.

„Jak se vyvíjí podpora sportu v republice, tak se prostředky, které by nějakým způsobem zhodnotily sportovní zařízení nebo udržovaly tělocvičny, stále zmenšují. Pokud titul přinese nejen propagaci sportu, ale i nějaké finanční prostředky na investice a údržbu sportovních zařízení, tak se na věc dívám pozitivně," říká Hana Kopecká, předsedkyně okresního sdružení Českého svazu tělesné výchovy, členka náchodské sportovní komise a hospodářka klubu SK Rubena Náchod.

Partnery hledají také v Portugalsku

Pro uskutečnění svých snah však město bude potřebovat partnery v zahraničí, neboť získání evropských peněz je často podmíněno přeshraniční spoluprací. S největší pravděpodobností se partnery Náchodských stanou Poláci, Italové a Portugalci. Dotace na uskutečnění jednotlivých záměrů pak může dosáhnout až pětaosmdesáti procent potřebné částky. Nutné však je podat žádost o dotaci do května. „Začínáme tedy velmi intenzivně pracovat na přípravě žádosti," dodal Birke.

Letos ve městě proběhne více sportovních akcí a turnajů zaštítěných právě i evropským titulem.

„Do činnosti se zapojí všechny tělovýchovné jednoty, kterých je ve městě čtyřiadvacet. Myslím si, že to je prospěšné a propagace sportu je dobrá. Děti se čím dál méně hýbají a mají ploché nohy, takže když se jim nějaký výkonností nebo amatérský sport podstrčí pod nos, tak je to jen dobře," míní o titulu a akcích s ním spojených Hana Kopecká.

Ocenění Evropské město sportu 2013 převzali zástupci města vloni v listopadu z rukou prezidenta asociace evropských měst sportu Gian Francesca Lupattelliho v Evropském parlamentu v Bruselu. Podle Lupattelliho má Náchod všechny atributy pro to, aby umožňoval sportovat lidem všech generací pro jejich zdraví.

Každá koruna do sportu se vrátí

O udělení titulu se rozhodlo už vloni v srpnu, když město navštívila hodnotící komise, která si prohlédla náchodská sportoviště. Ocenila totiž nejen to, že v Náchodě je 35 sportovních klubů a organizací a ve sportovních oddílech je zde registrováno více než tři tisíce sportovců, což je na město s dvaceti tisíci obyvateli hodně. Kladně hodnotila i množství peněz, které radnice dává na sport.

Viceprezident asociace John Swanson dokonce jako příkladné označil sportoviště při škole na Plhově. Uvedl, že je totiž důležité podporovat sport už na školách. Každá koruna vložená do sportu je podle něj utracena ve prospěch zdraví a prevence kriminality mladých lidí.

Autor: Pavel Bednář

16.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Soňa Marková

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Hradec Králové /ROZHOVOR/ - Lídr Pirátů v královéhradeckém kraji Martin Jiránek (39) není v politice nováčkem. Působí jako trutnovský zastupitel i jako zastupitel Královéhradeckého kraje. Nově však zasedne také ve sněmovně, kam se s Piráty probojoval v právě skončených volbách.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení