Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chtějí vozit z Polska po železniční trati kámen?

Otovice - Za týden se má jednat o možnostech obnovy železnice mezi Otovicemi a Polskem. Starostu pohraniční obce se však o této iniciativě nikdo neobtěžoval informovat

10.2.2011
SDÍLEJ:

Nákladní vlak. Ilustrační fotoFoto: Libor Běčák

„Posouzení proveditelnosti obnovy železničního spojení v úseku Otovice zastávka - státní hranice a dále Otovice zastávka - Broumov a optimalizace stávajícího úseku tratě v návaznosti na polský úsek Tłumaczów - státní hranice“ – To by měl být obsah porady, která se bude konat příští týden ve středu od 13 hodin v budově Krajského úřadu Královehradeckého kraje.

Podle pozvánky by náplní porady měl být analýza přepravních vztahů v rešené oblasti a výhledová dopravní technologie, finanční a ekonomická analýza včetne socioekonomické analýzy a posouzení vlivu výstavby a provozu dráhy na životní prostředí.

Starostu dotčené obce nepozvali

Přestože tématem této porady má být možnost obnovy železniční trati mezi Broumovem a Otovicemi, která byla před několika lety uzavřena a také obnova již neexistujícího úseku mezi otovickou „konečnou“ a státní hranicí s Polskem, tak mezi téměř dvacítkou pozvaných hostů není překvapivě jméno otovického starosty.

„Tak o tomhle jsem vůbec nevěděl. To je pro mě novinka,“ byl evidentně rozladěný otovický starosta Petr Novák, když se až od novinářů dozvěděl o plánovaném setkání. Jednání typu „o nás bez nás“ se mu pranic nelíbilo. „Vůbec jsem netušil, že se něco takového koná. Samozřejmě vím, že jsou zde určité snahy o obnovení trati. Hlavně je tu tlak z polské strany, kde se těží kámen, který by chtěli vozit právě po železnici přes Broumovsko,“ vysvětluje Petr Novák odkud fouká vítr. „O tom, že má příští týden už proběhnout nějaké jednání, tak o tom opravdu nevím. Zdá se mi to podivný. Pokud žijeme v demokratické společnosti, tak zastupitelé a i obyvatelé Otovic by o tomto měli být informováni,“ je přesvědčen starosta.

Polský kámen přes Broumovsko?

Snaha o obnovu je hlavně založena na těžbě kamene na polské straně. A přesto, že Poláci chtějí posílat svůj kámen po české železnici přes Otovice, se starostou této pohraniční obce nikdo moc nejednal. „Z Polska za mnou nikdo oficiálně nebyl a z český strany to byli pouze železniční nadšenci, kteří chtějí obnovit trať, protože dráhy jsou jejich koníček. Ale z ministerstva dopravy, ze SŽDC nebo z krajského odboru dopravy mě nikdo za poslední čtyři roky nenavštívil a o ničem neinformoval,“ říká Petr Novák, který má obavu z toho, že v celé záležitosti jsou velké peníze ze zisků z dopravy kamene.
V žádném případě by však nechtěl, aby obnova železnice spočívala pouze v tom, že by se po trati proháněly soupravy nákladních vlaků – plně naložené kamenem z Polska a prázdné zpět do Polska. „V tom by přínos rozhodně nebyl,“ dodává starosta.

10.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková
11

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Adolf Klepš

Hlasovat lze i pro zesnulého náčelníka krkonošské horské služby

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Z Hronova do Náchod se poběží po šedesáté

Náchod, Hronov - Už 60. ročník silničního běhu Hronov – Náchod se uskuteční v sobotu 21. října.

Kuriozity volebních místností: Autoservis, dům hasičů i sauna

Královéhradecko - Poslance lidé do sněmovny pošlou z různých míst. V Petříkovicích na Trutnovsku volební komise sídlí na koupališti, V Polici na Náchodsku zase v prostorách sauny.

Češi v cizině se k volebním urnám nehrnou

Náchodsko - Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky začínají dnes úderem 14. hodiny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení