Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cimrman má šlápoty na nádraží

Náchod - Ještě předtím, než dvakrát slavnostně překročila 70. rovnoběžku a mezitím si prohlédla petrohradskou ermitáž, polární výprava českého všeuměla a génia Járy Cimrmana prošla při cestě na sever také Náchodem.

8.7.2014 1
SDÍLEJ:

V Náchodě slavnostně uvedli do provozu nový autobusový terminál.Foto: DENÍK/ Regina Hellová

Ostatně ve hře Dobytí severního pólu se při čtení polárního deníku o městě přímo hovoří, a to v souvislosti s jedním ze členů výpravy Varlem Frištenským. Ten silou sice nahradil osm až deset tažných psů, ale členové výpravy pochybovali, zda jeho duševní schopnosti stačili na úděl polárníka. Choval se, jako kdyby se jelo na výlet do Průhonic.

„Již od Náchoda se neustále ptá, kdy už tam budem. A ze všeho nejvíc se prý těší, jak se v oblasti věčného sněhu zkoulujeme," čte z polárního deníku Zdeněk Svěrák při vystoupeních.

Málokdo však tušil, že Cimrman sám během expedice v Náchodě zanechal hmatatelné stopy. Otisky jeho bot a důlky od lyžařských holí či cepínu odhalili na peróně zdejšího nádraží při rekonstrukci autobusového terminálu, který se slavnostně otevřel v pátek. Při té příležitosti došlo i k odhalení této Cimrmanovy připomínky.

Aktu se chopil jeden ze spoluzakladatelů Divadla Járy Cimrmana, herec, básník a spisovatel Miloň Čepelka, rodák z Pohoří u Dobrušky.

„Původně jsem si myslel, když jsem byl sem pozván, že tady budou ty stopy nehmatatelné. A teď vidím, že jsou hmatatelné a musím to honem doplnit, protože u nás se to neví, že v Náchodě jsou otisky jeho nohou a dokonce otisky cepínů, jak udeřil do té tenkrát ještě ne dlažby," řekl Miloň Čepelka.

Miloň Čepelka sdělil, že nedaleko od Náchoda zanechal Cimrman další stopu, a to přímo v jeho rodné obci v Pohoří, která leží na stejné trati.

„Tam je bota Járy Cimrmana na místním hostinci. Když se vydáte tou tratí a vystoupíte v Pohoří, shodou okolností a čirou náhodou z vlaku, který tam zastavuje, protože moc jich není, tak půjdete doprostřed obce a tam najdete botu Járy Cimrmana v krásně prosklené vitrínce na místním hostinci. Proč tam je? Protože prý ji ztratil, když byl vyhozen z toho hostince, že neměl na zaplacení," řekl Miloň Čepelka, který v pátek na nádraží odhalil jednak otisky v pískovcové desce na perónu, ale také pamětní desku na jednom ze sloupů.

Miloň Čepelka se při páteční slavnosti vyznal z lásky k Náchodu. „Jsem rád, že zrovna na mě padla volba z našeho divadelního souboru, že jste mě pozvali na tuto událost. Zaprvé, já jsem z Opočna a Opočno, když jsem byl malý, se jmenovalo Opočno u Náchoda, takže Náchod jsem znal už jako opravdové mrně… Za druhé jsem tady měl první dlouhé kalhoty v životě, protože v dubnu roku 1945 jsem zde byl za mládence na svatbě své sestřenice a když jsme jeli kočárem s koňmi do Husova sboru, kde ta svatba byla, tak zrovna sirény houkaly nálet, tak si to také velice dobře pamatuju. Za třetí otec té sestřenice, tady v tamtom domečku (ukazoval na nádražní domek u přejezdu), stahoval závory. Byl to hradlař, takže kdybych byl býval už tenkrát věděl o Járovi Cimrmanovi, možná, kdybych se ho zeptal, zda tady nezažil ty stopy, zda o něm něco neví, nebo zda nebyl u toho jako mladík samozřejmě, když odsud výprava na severní pól se vydávala…," řekl Miloň Čepelka.

Nápad na odhalení stop českého velikána v Náchodě se zrodil v hlavě zdejšího cimrmanologa a velkého příznivce Divadla Járy Cimrmana Pavla Másla, a to v září loňského roku, kdy na nádraží docházelo k zemním pracím.

„Byla to taková souhra náhod, že mě to napadlo. Když jsem viděl to rozkuchané nádraží a vybavil jsem si skály v Adršpachu, myšlenka byla na světě," prozradil už dříve Deníku Pavel Máslo, jak na stopy v pískovcové desce došlo.

Jakožto znalec Cimrmanova života a díla okamžitě upozornil představitele města i samotné herce Divadla Járy Cimrmana na možný původ otisků, který se při podrobnějším prozkoumání potvrdil. „Pan starosta Birke byl nadšený, tak se to rozjelo," řekl Máslo.

Jak známo z divadelní hry, Cimrmanova výprava z Prahy vyrazila v prosinci roku 1908 vlakem směrem na sever. Podle nynějších poznatků měl Jára Cimrman v Náchodě na nádraží čekat se svou polární družinou na vlakový spoj do Polska, kterého se však nedočkal.

Na facebookové stránce Náchodského deníku se však objevilo upozornění, že vlakového spoje do Polska se nedočkal také proto, že tehdy Polsko na severu ještě nebylo.

„Čímž se také došlo k překvapivému zjištění, že Cimrman, jehož stopy mizí před první světovou válkou, viděl do budoucnosti. Ovšem viděl pouze výjevy, tak jako postava v jeho hře Vizionář. Jinak by totiž nečekal na vlak do Polska ve městě u hranic s Pruskem, navíc v době, kdy bylo Polsko na čas zcela vymazáno z mapy," napsal vnímavý čtenář.

Autor: Pavel Bednář

8.7.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Noční jezdec se posilnil alkoholem. Hlídka ho zastavila poblíž domu

Ilustrační foto

Obrat v zápase režíroval Klesl

NAŠI PRVŇÁCI z Montessori základní školy Náchod a ZŠ Zbečník

Náchodsko - Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z našeho regionu.

TIP LIGA: Vítězem devátého kola je Josef Jirásek

Náchodsko - Suverénním vítězem 9. kola se stal JOSEF JIRÁSEK z Horní Radechové, který zariskoval a to mu vyneslo výborných 16 plusových bodů.

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Náchod, Hradec Králové - Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu.

Bílé pláště dnes lékaři neobléknou

Královéhradecko - Praktičtí lékaři dnes budou stávkovat. Chtějí upozornit na málo peněz, které jdou do ambulancí, zavedení elektronických receptů a nadbytečné papírování.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení