Na rynku poteče josefovské pivo Šancovák proudem, ke koupi budou ručně malovaní cínoví vojáčci, voňavé koláčky a další tradiční i neotřelé sladké dobroty, v kotlících připravené ty nejvybranější pochoutky uvařené podle historických receptů. Program začne o půl desáté a potrvá až do 16 hodin.

„Sám císař Josef II. se svou družinou zavítá toho dne mezi svůj lid. Josefovští na jeho počest připraví překvapení na uvítanou a ztvární pro pobavení všech jeden z příběhů, který se v kraji dlouho vypráví,“ prozradila Ilona Rejzková Zatloukalová z josefovské pevnosti.

Nejmenší jistě potěší loutkové divadlo BOĎI z Jaroměře nebo možnost projížďky na koních. Všichni příchozí bez rozdílu věku se mohou nechat vyfotografovat v zapůjčeném dobovém kostýmu a donést si domů památku na den, kdy Josefov i s jejich pomocí ožil. Více než vítáni jsou podle Ilony Rejzkové Zatloukalové i ti, kteří sami dorazí v historickém oděvu. Čeká je drobná odměna v informačním stánku. V sobotu bude také zpřístupněno několik turistických areálů a muzeí. Je připravena i komentovaná prohlídka pevnostního hřbitova.