VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čističku odpadních vod čekají velké změny

Police nad Metují /VIDEO/FOTOGALERIE/ - Čistička odpadních vod v Polici nad Metují by měla po roce 2010 díky právě zahájené intenzifikaci bezpečně plnit požadované limity, případně také zpracovávat navýšené produkce přiváděných odpadních vod.

30.6.2010
SDÍLEJ:

Intenzifikace čističky odpadních vod v Polici nad Metují byla právě nyní zahájena. Jedná se o největší investiční akci města v posledních letech. Foto: DENÍK/Věra Sýkorová

Největší investiční akce města za posledních několik let – rekonstrukce a intenzifikace čističky odpadních vod (ČOV) – byla slavnostně zahájena v pondělí dopoledne.

Přímo v areálu čističky se sešli zástupci města, dodavatelské firmy a další hosté. Hned v úvodu byli všichni seznámeni s tím, co čističku odpadních vod v následujících několika měsících čeká a nemine. Místostarosta Zdeněk Kadidlo seznámil přítomné s historií ČOV, s tím, že v místech dnešní čističky dříve stávaly mlýn a pila. „Město prostor poté, co pila skončila, odkoupilo, a v roce 1989 byla zkolaudována čistírna odpadních vod, která v té době stála 178 milionů korun,“ řekl Zdeněk Kadidlo a dodal, že čistička v dnešní době funguje pro Polici nad Metují a Bukovici a že na ni mohou být připojeny i další lokality.

Cílem intenzifikace, která byla v těchto dnech zahájena, je doplnění stávajícího zařízení v areálu ČOV tak, aby čistička bezpečně plnila po roce 2010 požadované limity a zpracovala případně i výhledové navýšení produkce přiváděných odpadních vod.

„Intenzifikace spočívá zejména v modernizaci strojního zařízení, a to doplněním provzdušňovacích elementů, posílením účinnosti biologické denitrifikace, anaerobní stabilizací přebytečného kalu či umožněním chemického dosrážení a monitorování fosforu a zejména umístěním mikrosítové filtrace,“ vysvětlila Helena Ištoková z finančně správního odboru Městského úřadu v Polici nad Metují, která má na starosti dotace.

Projekt Intenzifikace čističky odpadních vod v Polici nad Metují je spolufinancován z fondů Evropské unie (z Evropského fondu pro regionální rozvoj / Fondu soudržnosti) v rámci Operačního programu Životní prostředí. Jak nám řekla Helena Ištoková z MěÚ, celkové způsobilé výdaje činí téměř 56 milionů korun. Po odečtení budoucích příjmů se tato částka snižuje o zhruba 11 milionů korun. Město získalo na tento projekt dotaci z EU přesahující 38 milionů korun, dále dotaci ze státního rozpočtu prostřednictvím Státního fondu životního prostředí, a to ve výši přes dva a čtvrt milionu korun. Půjčka poskytovaná Státním fondem životního prostředí s roční úrokovou sazbou jedno procento, kterou si město vzalo, činí zhruba 4,5 milionu korun.

Autor: Věra Sýkorová

30.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Slavnost stromů 2017
19

FOTO: Od opeřenců až po vysazení břízy

Sobotka - Náchod B

Ve šlágru kola slavila úspěch kostelecká taktika

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Hradec Králové /KOMENTÁŘ/ - Demokracie má díky volbám své vzrušující momenty, jakkoli by je v politice hledal možná jen masochista. V Královéhradeckém kraji voliči o víkendu dopsali příběh, který se začal vyprávět přesně před rokem po skončení krajských voleb.

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Náchod - “Výsledky voleb jsou pro mě osobně a hlavně pro KSČM velkým zklamáním. Nečekali jsme, že se hlasy přesunou tak významně ke stranám, které jsou spíše populistické. Ale voliči rozhodli,” říká poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení