Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co přinesla červenokostelecká konference

Červený Kostelec – V sobotu 24. září 2011 proběhla v edukačních prostorách střediska Háčko odborná konference „Umírání patří k životu“, která se věnovala tématům z oboru hospicové a paliativní péče, účastnilo se jí padesát účastníků.

29.9.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Konference byla pořádána Oblastní charitou Červený Kostelec při příležitosti Dne charity (27. září.) a Světového dne hospicové a paliativní péče (8. října.)

Témata zaujala především odbornou veřejnost z řad poskytovatelů zdravotních a sociálních služeb. Vedle lékařů, zdravotních sester a pečovatelek se konference zúčastnili, ale mnoho zajímavého mohli slyšet i představitelé široké veřejnosti. Cílem konference bylo připomenutí významu kvalitní hospicové a paliativní péče.

Na konferenci se svými příspěvky vystoupili vedle významných hostů (Prof. MUDr. Marta Munzarová - Masarykova univerzita Brno, Mons. Josef Suchár - prezident Diecézní charita Hradec Králové, Prof. MUDr. Stanislav Filip, PhD. - Lékařská fakulta UK Hradec Králové, MUDr. Pavel Vedra - chirurg Brno) i primář Hospice Anežky České MUDr. Jan Král, lékařka Mobilního hospice Anežky České MUDr. Jana Svobodová a zdravotní sestra Iva Valerová, které ve svém příspěvku zhodnotily první rok činnosti Mobilního hospice Anežky České.

„Ke komunikaci je zapotřebí vysílač, přijímač a sdělení, které chceme přenést. Lékař by měl opustit technický krunýř své profesionality, umět mlčet, vyslechnout nemocného, být tolerantním a pozorným posluchačem a měl by zachovat neutrální postoj. Měl by udělat vše pro motivaci k léčbě a pro získání důvěry pacienta,“ řekl profesor Filip (na snímku) při přednášce o potřebné interakci mezi lékařem a pacientem a dále zdůraznil: „ Na druhé straně by měla být ochota a pohotovost nemocného řídit se lékařovými radami, užívat předepsané léky a dodržovat předepsaný léčebný režim. 30-40% ordinovaných léků pacienti neužívají!“

O důležitosti uplatnění duchovního rozměru v péči o nemocné v Hospici Anežky České hovořil primář Jan Král a dále mimo jiné zmínil, že za téměř šestnáct let posloužil hospic pěti tisícům osmi stům pacientů a jejich rodinám.

„Hospicová péče je jedinečná,“ řekla Jana Svobodová v ohlédnutí se za prvním rokem provozu Mobilního hospice Anežky České a dále dodala: „Je jedinou zdravotnickou odborností, která počítá s neúspěchem léčby – se smrtí pacienta. Je jednou z mála, která se věnuje nejen pacientovi, ale i jeho rodině. Současně je při ní obtížné stanovit standardy léčby a cíl léčby, neboť musí maximálně respektovat lidskou jedinečnost a neopakovatelnost. Při domácí hospicové péči je nejdůležitější léčba bolesti a léčba ostatních příznaků nemoci, stejně jako řešení psychologických, sociálních a duchovních problémů nemocných. Naším cílem je dosažení co nejlepší kvality života nemocných i jejich rodin.“ (Eva Wagenknechtová)

29.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Zaměstnavatel neposílal srážky ze mzdy insolvenčnímu správci

Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Machovu zatím chybí forma i štěstí

Náchodsko - O slunečném víkendu se hrálo o další mistrovské body ve fotbalovém Jopeco Okresním přeboru mužů.

Nevěděli, co se šaty, tak je vrátili

Jaroměř, Josefov - Nečekaného překvapení se po pár týdnech dočkali jak vystavovatelé, tak i majitelka odcizených šatů. Před vchodem do objektu Starého špitálu v Josefově, kde se v době 9. do 11. září konala výstava a z něhož zmizely některé vystavované artefakty (tj. zářivky a plesové šaty), se z ničeho nic jednou ráno objevila igelitka. A uvnitř se skrývaly oboje šaty, které kdosi předtím z výstavy odnesl.

Derby rozhodly jaroměřské vstupy do třetin

Náchodsko - Mizerný start do sezony zažívá nejúspěšnější celek posledních pěti let. Hokejisté Náchoda se v úvodu nového ročníku trápí jak v ofenzivě, tak i v defenzivě, což potvrdili i v nedělním domácím zápase s Třebechovicemi.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení