Neoplatí náchodská nemocnice kolegům z více než 210 kilometrů vzdáleného Kyjova jejich jarní pomoc? „Tento nápad se nabízí, ale žádný požadavek nepřišel. Pokud by se objevil, tak bychom se jím zabývali. Toto rozhodnutí má v kompetenci centrální dispečink, který aktuálně využívá kapacitu v Praze,“ uvedl ředitel náchodské nemocnice Jan Mach, který si je vědom ošidností takovéhoto transportu.

ON-LINE ke koronaviru čtěte ZDE

„Převážet pacienty napříč celou republikou se ukázalo jako ne úplně šťastné. Pokud z intenzivní péče nemalá část pacientů umírá, tak umírají na druhé straně republiky a pro jejich blízké to je velmi komplikované,“ připomíná, že ne všichni pacienti z Náchodska, kteří 10. února v útrobách velkokapacitní sanitky Fénix jeli přes půl republiky do nemocnice v Kyjově, se vrátili domů.

Psali jsme v únoru:

V úterý večer Záchranná služba se svým vozem Fenix převezla z Náchodské nemocnice část pacientů s Covid-19 do jiných nemocnic v republice.
Z Náchoda až do Kyjova: Fénix převezl devět pacientů najednou

Zakonzervovanou covidovou stanici v náchodské nemocnici je ale možno v případě potřeby opět restartovat.

„Lůžka jsou připravená, ustlaná, jsou nakoupené léky i rozepsané směny. Zatím jsme ji otevírat nemuseli. I když se incidence zvyšuje, ale ve sledované věkové kategorii 55+ velký růst nezaznamenáváme. Na druhou stranu pokud by se nám na lůžkách začali objevovat častěji pacienti mladších ročníků, kteří nesplňují indikační kritéria pro podávání monoklonálních protilátek, tak bychom oddělení otevřít museli,“ je si vědom ředitel Jan Mach, který považuje právě podávání monoklonálních protilátek za účinný nástroj v boji s koronavirem.

V úterý 9. února Záchranná služba se svým vozem Fenix převezla z Náchodské nemocnice část pacientů s COVID-19 do jiných nemocnic v republice.
FOTO, VIDEO: Náchodská nemocnice je plná, Fénix vezl pacienty přes půl republiky

Od 1. září do 25. listopadu 2021 byly v náchodské nemocnici hospitalizovány necelé čtyři desítky 40 covidových pacientů. Aktuálně zde leží s covidem čtyři pacienti na ARU a dalších 11 na standardních lůžkách.

„Pro úspěšnou léčbu je velmi důležité jejich podání v časné fázi onemocnění. Proto aktivně obvoláváme pozitivně testované starší 55 let a zjišťujeme, zda splňují kritéria pro jejich podání, abychom co nejvíce zkrátili čas mezi onemocněním a podáním,“ uvádí ředitel, podle jehož odhadu souhlas s podáním vysloví přibližně 2/3 pozitivně testovaných v oslovené skupině.

Výsledkem tohoto úsilí zdravotníků jsou poměrně nízké počty hospitalizovaných a také zemřelých pacientů v podzimní vlně. Potvrzuje to i tabulka anonymizovaných údajů o 30 pacientech, kteří byli nebo jsou hospitalizovaní na covidové části náchodského interního oddělení, JIP nebo ARO od začátku září do 19. listopadu.

„Z očkovaných pacientů a z pacientů, kterým byla podána monoklonální protilátka nezemřel nikdo. Zemřeli dva neočkovaní. Loni za kratší období zemřelo více než 100 pacientů,“ připomněl ředitel nemocnice daleko rychleji rostoucí smutná čísla v kolonce zemřelých z podzimu 2020.