VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ČTENÁŘI PÍŠOU: Čeští politici a houby jedno jsou?

Náchod - Houby, přátelé, nemohou získávat energii fotosyntézou a stejně jako politik, zejména komunální, musejí využívat jiný organismus jako hostitele, popřípadě se snaží, stejně jako politik, rozkládat, promiňte, téměř mrtvou organickou hmotu, ke které naše společnost nemá daleko. Ten klid je však jen možným tichem před pořádnou bouří.

20.8.2009
SDÍLEJ:

Čeští politici a houby jedno jsou?Foto: Fotomontáž: DENÍK

Někdy, pravda, mohou být tzv. hostitelské vztahy vzájemně prospěšné, jako například u hub zvláště agresivních (mykorhizních), kde houba získává živiny proniknutím do kořenů živitele přístup k uhlohydrátům a analogicky politik zde získává životadárnou podporu pro své připravované kejkle.

Tento vztah je však jednoznačně parazitický, to si musíme přiznat, ač je zahalen do roušky vzájemné prospěšnosti. Je však faktem, abychom zachovali objektivitu, že houba svůj kořen nikdy nezabije, i když jej dosti poškozuje – zde snad ani podobnost rozvádět návodně nemusím.

Činnost hub má obrovský význam pro náš život. Na jedné straně působí negativně, např. dřevomorku lze úspěšně porovnat s působením některých skupin velmi aktivních politiků ve vrcholových pozicích, kteří rozkládají základní materii společnosti, ale ovšem (!) též zcela mimoděk, a jistě nechtěně, vyrábí opozici. Tedy enzymy pro ještě silnější antibiotika schopná pak v takovéto shnilé společnosti hub přežít.

Závěrem je zapotřebí si uvědomit, že naše jinak milé houby rostoucí v lesích a podél cest jsou jen plodnicemi hub vyšších. Jejich funkcí je rozšiřovat výtrusy a tím umožnit novým houbám, některé mají i dvě vysoké školy, nové kolonie.

To se výborně daří například před volbami, kdy je teplo a tento organický substrát začne vytvářet pavučinu z vláken a nitek zvaných hyfy – vytváří něco na způsob Italské camory tzv. podhoubí (mycelium).

Podhoubí, i to politické, roste a sílí, je však skryto našim zrakům po mnoho let.

Většinou však jsou to roky čtyři, přesněji vždy, když se blíží volby, se na povrch dostávají nové plodnice, tyto pak obsahují spoustu výtrusů, které pokud dopadnou na vhodné místo ve vhodné politické straně, resp. jejich veřejnosti dobře v kořenech ukryté líhni, mohou vyklíčit a vytvořit nové podhoubí.

Takto vzniklá plodnice má jasnou anatomii. Je vysoká, má několik akademických titulů, má dlouhé chápavé ruce, vysoké čelo, malé těkavé oči, nikdy se vám při podání ruky nepodívá do očí a často se tato mladá plodnice projevuje bojovně, když se snaží ukázat svoji krásu.

Je však zapotřebí zachovávat obezřetnost při chůzi lesem života na tyto krásné a zdánlivě učené houby. Bývají smrtelně nebezpečné.

Mnoho houbařských úspěchů vám přeje Tony Novák.

20.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Stavba dálnice D11 u Hradce Králové.

Dostavbu D11 blokují Děti Země

KRISTÝNA MACHOVÁ se narodila 9. prosince 2017 v 02,20 hodin, vážila 3035 gramů a měřila 47 centimetrů.  Rodiče Lucie a Václav Machovi i pětiletý bráška Lukášek jsou z Červeného Kostelce.
8

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Formanova zdravice po 50 letech a heroinoví Makedonci: nejlepší videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 16. až 17. prosince 2017.

Vaše přání může zaznít v chrámu ve Vídni

Ve vídeňské katedrále svatého Štěpána, jejíž kořeny sahají až do 12. století, je umístěna dřevěná schránka, do níž příchozí mohou vhodit své napsané přání či prosbu, a to v jakémkoliv světovém jazyce.

Konec ledna bude patřit nadějím

Náchod - Fotbalový oddíl FK Náchod pořádá v házenkářské hale na Hamrech na sklonku ledna několik mládežnických turnajů.

Motocyklisté uzavírali sezonu dvakrát

Náchodsko - Každá ze dvou pořadatelských organizací bilancovala zvlášť.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT