Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čtení dopisů v rozhlase mladému herci změnilo život

Police nad Metují -Srpnové události, od jejichž vypuknutí si v těchto dnech připomínáme 40. výročí, ovlivnily životy tisíců lidí. Jedním z nich je i někdejší herec královéhradeckého Klicperova divadla František Pivoňka. Životní cesty ho od roku 1968 vedly leckudy světem, aby nakonec po 37 letech zakotvil v Polici nad Metují.

23.8.2008
SDÍLEJ:

S NÁVRATEM ZPĚT DO ČECH se František Pivoňka vrátil i na prkna, která znamenají svět. V současnosti je členem DS Jiráskova divadla. Na snímku v kostýmu Falstaffa z Veselých paniček Windsorských při loňském zahájení Jiráskova Hronova.Foto: Deník/ Kateřina Ostradecká

A jak vzpomíná na srpen 1968 muž, jehož příběh zhuštěný do několika řádků vám přinášíme? „Takovou věc člověk nemůže zapomenout. V noci na 21. srpna mě kolem čtvrté ráno vzbudili sousedi s tím, že jsme byli obsazeni. Nechápal jsem co se děje – kdože nás to obsadil. Ten šok jsem nejdříve musel rozdýchat a pak jsem běžel do divadla,“ vzpomína na první okamžiky „spřátelené“ okupace .

V divadle se akorát dozvěděl, že se hrát nebude. „Nevěděl jsem pořádně co mám dělat. Chtěl jsem proti příjezdu tanků protestovat, dát hlasitě najevo svůj nesouhlas. První dva dny jsem docházel do divadla, ale tam se nic nedělo. Pak mě napadlo nabídnout své služby rozhlasu. Šel jsem tam a k mému překvapení po mně sáhli,“ vybavuje si rozhodující okamžik, o němž jistě v té chvíli ani netušil, jak zásadní vliv bude mít na jeho další život. „Posadili mě do studia, které bylo dole ve sklepě a začali nosit ohromné množství papírů. Byly to dopisy lidí, kteří touto formou dávali najevo svůj nesouhlas s tím, co se děje. A my jsme ty názory četli prakticky nepřetržitě do éteru a na vlnách rozhlasu se nesly k posluchačům,“ popisuje svou roli v královéhradeckém rozhlase, který vysílal v těch dramatických dnech v celé republice nejdéle. „Byl jsem při tom čtení na mikrofon napnutý, rozrušený a přiznávám, že tam byla i trocha strachu.“

Před budovou královéhradeckého rozhlasu stála spousta lidí, kteří s přijímačem u ucha poslouchali poselství k národu. „A to až do doby, kdy se v budově objevili polští důstojníci a vyvedli nás ven,“ říká František Pivoňka. „Zjistili si nás, zapsali a pustili pak domů. Už jsem ale tušil, že tímto pro mě nastane těžší doba, což se záhy potvrdilo. Stejně jako mnozí další i já jsem po čase obdržel dopis, v němž nám bylo doporučeno uchýlit se na nějaký čas za hranice, než se situace v republice uklidní. Toho času nakonec bylo 37 let,“ upřesnil muž, který spolu s manželkou ve vánočním čase roku 1968 zamířil do německého Kolína nad Rýnem. Tam mu shodou okolností opět vstoupilo do života rádio a pro stanici Deutschland Funk se podílel na i vysílání v českém jazyce. Po několika letech prožitých v Německu se Pivoňkovi odstěhovali do USA, které se staly jejich domovem na 17 let. „Chtěl jsem ale blíž k Čechám, tak jsme se vrátili do Německa. Když se pak po roce 1989 objevila možnost navrácení občanství, tak jsme ji s manželkou využili. A že nás osud zavál do Police? Manželka je původem z Hradce Králové, tak jsme hledali nějaké bydlení na Královéhradecku. Pomalu se ale ten okruh zvětšoval a zvětšoval… Nakonec jsme se náhodou dostali k možnosti koupit byt v Polici a jsem rád, že jsme tu zakotvili. Mám dokonce možnost opět dělat milované divadlo, které mi celou dobu života v cizině chybělo,“ říká někdejší student brněnské JAMU, dnes již důchodce, který přesto, že před emigrací v roce 1968 měl na svém kontě v Klicperově divadle 18 premiér, tak v publikaci, jež „za komunistů“ vyšla k výroči Klicperova divadla, se jeho jméno mezi jmény desítek dalších herců objevit nesmělo.

V souvislosti s letošním 40. výročím invaze je František Pivoňka šokován neznalostí a nevědomostí mladých lidí o této vojenské události. „To je něco strašného, když národ takhle zapomíná. Považuji to za velké nebezpečí pro budoucnost, která by se nám mohla vymstít…,“ varuje před krátkou pamětí národa.

JIŘÍ ŘEZNÍK

23.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Volební komise v Rožmitále u Broumova měla na strosti nejmenší okrsek na Broumovsku. S přenosnou volební urnou navštívily členky volební komise i manžele Žočkovy, pro které by kvůli vysokému věku byla návštěva volební místnosti náročná.
3

Manželé Žočkovi volili doma, komise za nimi přijela s přenosnou volební urnou

Volby v železničním muzeu "výtopna" v Jaroměři.
13

OBRAZEM: V Jaroměři volí mezi historickými vlaky

Do volební místnosti v centru Broumova mířili turisté s volebními průkazy

Broumov – Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR se dnes v osm hodin přehouply do druhého dne i ve volebním okrsku číslo šest, který sídlí ve Staré radnici na Broumovském náměstí. Za včerejšek odvolilo zhruba 37% evidovaných voličů.

Nová sezona začala už také výběrům

Náchod - První ze dvou venkovních turnajů okresních fotbalových výběrů kategorií U11 a U12 se odehrál ve Rtyni v Podkrkonoší a v Úpici.

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Náchod - Do volebních místností dnes zavítali i političtí matadoři - předseda KDU-ČSL a místopředseda vlády pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek, místopředseda ČSSD, poslanec a starosta Náchoda Jan Birke i poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Hlasovat lze i pro zesnulého náčelníka krkonošské horské služby

Královéhradecko - Adolfu Klepšovi mohou voliči posílat preferenční hlasy. Nepropadnou. Podle krajského úřadu připadnou straně, za kterou Klepš kandidoval. Přesto je to podle úředníků neobvyklá situace a poslané hlasy lze vnímat pietně či symbolicky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení