Při 12. ročníku mezinárodní cyklistické akce v česko polském příhraničí Cyklo Glacensis hodlali zdolat trasu dlouhou 65 kilometrů. Z Českého Betléma se startovalo podruhé. Krátce předtím, než se peloton vypravil do cíle ve Rzech u Nového Hrádku, asi dvacítka cyklistů oblékla jednotná trika v barvě pomeranče. „Smyslem akce je přiblížit občanům Kladského pomezí zajímavá místa na obou stranách hranice a umožnit poznání života i lidí jak v Polsku, tak u nás," řekl Luboš Hanuš, vedoucí cyklistického týmu a předseda zdejšího odboru Klubu českých turistů.

Letošní ročník je poprvé zaměřen na mládež od 17 do 26 let. Podle Hanuše se minulých ročníků účastnili zejména starší lidé. Snahou organizátorů však je přilákat k cyklistice mládež.

„Oslovili jsme proto ředitele středních škol v partnerských městech a také Střední průmyslovou školu v Novém Městě nad Metují, ze které se letos akce účastní 14 studentů. Zúčastnit se ale mohl každý, kdo měl zájem," ubezpečil Hanuš.

Omladina na start skutečně dorazila a junioři se nemohli dočkat, až šlápnou do pedálů. „Myslím, že je to super nápad. Většina děcek sedí celé dny u počítače. Tady je příležitost trochu se protáhnou, udělat něco pro tělo a ještě navíc poznat nové věci," prozradil osmnáctiletý student Petr.

Na startu byla i místostarostka

Sportovního ducha projevila také místostarostka Bronislava Malijovská, která rovněž oblékla oranžové triko a postavila se na start. V této souvislosti si postěžovala, že všude je příliš mnoho automobilů a lidi pomalu zapomínají, že mají nohy na chůzi či na jízdu na kole. „Smyslem akce je vtáhnout více lidí do cykloturistiky. Lidé snad zase přijdou na to, že je nutné se vrátit k přirozenému pohybu, jako jsou chůze nebo jízda na kole," uvedla Malijovská.

Jízda Cyklo Glacensis si za dvanáct let vytvořila image zahajovací akce cykloturistické sezóny v česko polských regionech. Letos se na start na několika místech postavily týmy z deseti českých a osmi polských měst. Společného setkání se zúčastnilo celkem 400 až 500 cyklistů.

V cíli byl pro ně připraven doprovodný program, který zahrnoval sportovní hry na motivy Her bez katastru, vyhodnocení vědomostní soutěže probíhající během cyklojízdy, přednášku mořeplavce Rudy Krautschneidera, vystoupení kapely, taneční zábavu a diskotéku.

Hynek Šnajdar