Maketa Ďáblovy bible, která váží téměř osmdesát kilogramů a jejíž rozměry jsou shodné s originálem, je zpestřením výstavy Via benedictina, kterou před několika dny otevřeli v městském muzeu v polickém klášteře při příležitosti osmi set let od příchodu řádu na Policko a Broumovsko.

„Bible má vztah i k broumovskému klášteru, kde byla uložena ve druhé polovině čtrnáctého století. Přivezli ji tam z břevnovského kláštera před nájezdy husitů a uschovali až do roku 1594, kdy si ji vzal Rudolf II. do Prahy a zařadil ji do svých sbírek. Odtud si ji, bohužel, za třicetileté války odvezli jako válečnou kořist Švédové," informoval archeolog Jan Tůma, který expozici připravoval. Jak dodal, o kopii knihy je zájem po celé republice. „Bible byla vystavena v muzeu v Českém Dubu. Do Police nad Metují se nám ji podařilo zapůjčit na poměrně krátkou dobu do 25. května. Poté bude putovat do Velkých Losin," popsal Tůma.

Ďáblova bible byla vytvořena v benediktinském klášteře v Podlažicích u Chrudimi v letech 1220 až 1230.

Dílo bývá nazýváno Knihou knih nebo Knihovnou v jedné knize. Minulé věky ji právem označily superlativy jako Codex giganteus, Liber pergrandis, Gogas librorum či Codex gigas.

Ve své době ji považovali za osmý div světa. První zmínky o Ďáblově bibli pocházejí z roku 1295, ale předpokládá se, že je starší.

Je pozoruhodné, že prakticky celý rukopis je podle všeho dílem jediného člověka, který zřejmě pracoval v benediktinském klášteře.

Pověst vypráví, že kdysi dávno žil v podlažickém klášteře mnich, který byl pro velký hřích odsouzen k zazdění zaživa. Aby se vyhnul trestu, nabídne, že za jedinou noc napíše největší knihu, jakou kdy svět viděl. Přinesli mu kůže, brka, inkoust a mnich začal při mdlém svitu kahanu psát opisovat bibli. Už o půlnoci mu bylo jasné, že to nestihne. Rozhodl se povolat na pomoc ďábla. Mnich zaprodal svou duši a pekelník se s nechutí dal do díla. Za svítání byla obrovská a nádherná kniha hotová. Mnich zhotovil pouze podobiznu ďábla, a to z vděčnosti.

I přes satanskou legendu nebyla kniha nikdy zatracena inkvizicí, ale stala se středem zájmu učenců a poskytovala zdroje pro studium sedmera svobodných umění.

Vystavenou kopii knihy Codex gigas včetně informačních panelů si bude možné prohlédnout vždy od pátku do neděle a také ve státní svátek 8. května.