„Najednou zvednu hlavu a vidím, jak k nám učitel běží. Když dorazil, spolusedícího si vůbec nevšímal - šel vyloženě po mně. Bez varování, bez jakéhokoliv podnětu mi prostě dal facku. A ne malou,“ popsal tehdejší situaci student, jenž si nepřál zveřejnit své jméno.
„Poté sebral učitel flašku, která mi ležela na stole, a zahodil ji přes půl třídy – málem přitom trefil další lidi – a pak začal řvát, že si z něj srandu dělat nebudeme, že takovýhle smrad na této škole nemá co dělat ,“ uvedl student.
Ten si nenechal facku od učitele líbit. „Začal jsem na něj řvát pro změnu já, jestli si uvědomuje, co právě udělal. Jestli ví, že tohle dělat nemůže,“ popsal nám student bouřlivý incident.
Ani „petice“ žáků nepomohla, kantor končí
Jak nám dále student (který chce zůstat v anonymitě) řekl, po chvíli v učiteli znatelně hrklo. „Sehnal si na mě číslo a ještě tentýž den mi volal a psal. To se opakovalo i o víkendu,“ vyprávěl žák.
„Ano, psal jsem studentovi SMS a volal jsem mu. Chtěl jsem se mu omluvit. Avšak on nekomunikoval,“ řekl Deníku učitel, který dle svých slov ve třídě vybuchl ze zcela jiných příčin. „Byla to náhlá reakce kvůli úplně jiným věcem, které neměly se školou nic společného,“ řekl nám zdrceným hlasem pedagog, který na Obchodní akademii působil dlouhých 17 let.
Po víkendu se učitel ve třídě studentovi, kterého napadl, veřejně omluvil. Školák se však rozhodl celou záležitost řešit. A to velmi rázně. „Šel jsem za ředitelem a popsal mu, jak se vše stalo,“ prozradil nám student.
„S učitelem jsme se dohodli na ukončení jeho pracovního poměru, a to k 30. červnu. Učitel tím zároveň přiznal svou chybu,“ sdělil Deníku František Votroubek, ředitel Obchodní akademie (OA). „Nemohu zaměstnávat osobu, která uhodila žáka,“ dodal .
Na otázku Deníku, zda se jednalo o první napadení studenta školy tímto učitelem, ředitel odpověděl: „Nezlobte se, ale k tomu se do médií vyjadřovat nebudu.“
Incident vyvolal mezi studenty vlnu emocí, a to jak souhlasných, tak i nesouhlasných. Žáci vytvořili na sociální síti Facebook skupinu, ve které si sdělovali své názory na celou záležitost, a v níž zároveň vymýšleli, jak učiteli pomoci. Podle nich tento učitel k Obchodní akademii v Náchodě patří, a to zcela neodmyslitelně. Stejný názor na Facebooku projevily i desítky bývalých absolventů OA, jež kantor kdysi učil.
„Jedna třetina studentů podpořila pana učitele prostřednictvím způsobu podobného petici,“ informoval ředitel František Votroubek. Zároveň ale dodal, že vzájemnou dohodu o ukončení pracovního poměru s panem učitelem již měnit nebude.
„Ach jo, co se to na té škole teď děje…? Neříkám, že jsem tohoto učitele miloval, ale toto bych mu fakt nikdy nepřál… Někdo ho může vidět jako pošahaného, ale každý je jiný. On je prostě svůj. Myslím, že to od něj nebyla první ani poslední facka (koneckonců si to většinou dotyční – když ji schytali – zasloužili) a jednou se prostě našel malý rozmazlený chudák, který ji schytal, ale neustál to a rozeběhl se vybrečet do ředitelny… Fakt nechápu, co z toho má a už vůbec nechápu, proč nepřijal ani jednu omluvu ze strany pana profesora,“ vyjádřil se na Facebooku jeden z bývalých studentů.
Názor: Jak to vidí redaktorka Věra Sýkorová
Incident, při němž padla facka na ne zcela úrodnou půdu, se šířil mezi veřejností především prostřednictvím Facebooku (sociální síť na internetu, pozn. redakce). Bezpochyby nenechal chladným nikoho nejen ze současných, ale ani z bývalých studentů školy.
Podle jednoho z pisálků na facebookovou zeď , byly „nejlepší“ (myšleno ironicky) komentáře od těch, kteří do „školy u řeky“ buď už několik let nechodí, anebo tam naopak chodí pouhých pár měsíců. Nezapomenutelným příspěvkem se staly věty typu: „Nová doba, host vyhazuje číšníka – nová doba, student vyhazuje učitele…“
Zcela záměrně používám minulý čas, neboť v průběhu včerejšího dne tato facebooková skupina změnila svůj původní název vystihující boj za kantora na skupinu, která se ruší. Jistě ne náhodou…
Myslím, že tento učitel, i přesto, že s největší pravděpodobností již nebude na škole působit, bude i nadále díky osobitým originálním nezapomenutelným výrokům typu: „Jsi divná, jsi divný, nedělej kačera, běž prodávat trička k Vietnamcům…,“ kterými lichotil stovkám studentů, stále živou ikonou této školy. I nadále bude s OA spojován – a to především v myslích těch „divných.“
Anketa Náchodského deníku: Měli by učitelé žákům občas dát lepáka?
Lenka Hušková, Dobruška
Určitě souhlasím s tím, že by měli učitelé dát žákům klidně facku, pokud si to zaslouží. Řekla bych, že dnešní žáci si hrají na něco, co nejsou. V některých případech je podle mě dokonce i jedna facka hodně málo…
Pana učitele z OA znám. Učil mě. Osobně si myslím, že když už na někoho vztáhl ruku, musela to být opravdu velká síla… V paměti mám tohoto kantora totiž zapsaného jako hodně flegmatického člověka, jehož jen tak něco nevytočí a který vydrží i obrovskou srandu.
Každý udělá v životě spoustu chyb… Avšak tato chyba zničí panu učiteli – vinou jediného studenta – život. Věřím, že až jednou v budoucnu tento student udělá – ať už podobnou či úplně jinou – chybu, vrátí se mu to i s úroky.
David Mimra, Hradec Králové
Myslím si, že jak školáci, tak i studenti si dovolují v dnešní době skutečně neuvěřitelné věci. Některým ze školáků úplně chybí úcta k autoritám. Učitel je tak často nedobrovolně pasován doslova do role krotitele divé zvěře. Abych řekl pravdu, ani se učitelům nedivím, když jim v některých situacích rupnou nervy a oni pak uštědří žákovi výchovný pohlavek. Dobře si vzpomínám na dobu, kdy jsem ještě studoval. Občas, když jsem při vyučování vyrušoval, dostal jsem také pohlavek nebo lepáka – a světe div se – žádným traumatem netrpím. Podle mě má tato metoda dokonce i lepší efekt než například různé třídní důtky, dvojky z chování, anebo kterýkoliv z jiných rádoby trestů, jež trestem ve finále vlastně ani není.
Lenka Svobodová, Nové Město n. Metují
V případě, že jde o problémového žáka, který neuznává autoritu, je v dnešní době, kdy jsou děti drzé a nezvladatelné, zřejmě třeba i fyzických trestů.