Dívky učil správným hmatům a způsobům obrany instruktor Jakub. Hodina sebeobrany dívky zaujala natolik, že by si přály ji zopakovat a naučit se další z bojovných hmatů a pozic.
OTÁZKA PRO SOUTĚŽÍCÍ: Jaká byla společná hodina sebeobrany? Co jste si z ní odnesly? Bavila vás?

Tereza Martinová, Hronov

Před hodinou sebeobrany jsme se ještě projely s Olinkou hodinku na kole, musím tedy říct, že to byla opravdu „klidná“ hodinka - skoro vůbec jsme si nesedly, tak tak jsme slezly z kola… Hned jak dorazily ostatní holky, začalo se s přednáškou. Z některých smutných příběhů mně běhal mráz po zádech, tak jsme se rychle vrhly na sebeobranu, chvaty, postoje…, tak, abychom si toho co nejvíc zapamatovaly, zkoušely jsme to mezi sebou. Kdyby nás někdo viděl! Jej! Dostaly jsme dokonce povolení zkoušet sebeobranu doma s partnery, ještě sice nebyl čas, ale hned jak bude, bude doma veselo!

Olga Hirschauová, Police n. Metují

Neděle byla super. S Terkou jsme před sebeobranou šly ještě na hodinu spinningu, abychom se trošku zahřály a rozhýbaly nohy. Na sebeobraně jsme se sešly zase po čase úplně všechny. Zkoušení některých chvatů bylo opravdu legrační a všechny jsme se výtečně pobavily. Udivilo nás, že opravdu není zapotřebí síla, ale pouze správný jednoduchý hmat, aby se člověk ubránil. Doufám, že se uskuteční další hodina sebeobrany a seznámíme se s dalšími novými věcmi. Určitě bych kurz sebeobrany doporučila každé ženě, na vlastní kůži jsem se přesvědčila, že je to moc zajímavé.


Petra Urbanová, Bezděkov n. Met.

Nedělní hodina sebeobrany byla velice zábavná, ale zároveň i poučná. Při nácviku sebeobrany jsme se častokrát od srdce zasmály. Dozvěděly jsme se spoustu informací o tom, jakým způsobem je nejlepší se bránit, jak předcházet násilným přepadením a jak přistupovat k domácímu násilí. Naučily jsme se i pár chvatů, které jsou jednoduché na provedení, ale přitom velice účinné. Hrůzostrašné příběhy žen nás s Gábinou inspirovaly ke koupi pepřáku, protože určitě platí, jak řekl náš instruktor Kuba - „Je lepší být připraven než překvapen“. Už teď se těším na další pokračování sebeobrany…


Gabriela Thérová, Machov

Hodina sebeobrany byla moc zajímavá. Náš instruktor říkal, že je důležité si různé hmaty a páky vyzkoušet a poznat, co takzvaně „platí“ na ubránění se. Nestačí si to ukázat jednou, jde o trénink. S děvčaty byla legrace. Skoro každá takto cvičila prvně, a tak bojovné pózy a držení těla nám byly leckdy k smíchu. Byly nám ukázány základní účinné fígle, jež by nám při správném použití mohly i zachránit život. Co jsem si zapamatovala, tak jsem hned druhý den zkoušela na svém příteli. Lidé, jež chodili kolem si mysleli, že si snad ubližujeme :–) Ráda bych se o sebeobraně dozvěděla ještě něco nového, určitě toho bude dost.


Míša Máslová, Žďár nad Metují

Nedělní hodina sebeobrany byla nejen velice poučná, ale taky moc zábavná. Úvodní povídaní o této problematice mě dost zaujalo a uvědomila jsem si, že vůbec není na škodu něco o ženské sebeobraně vědět. Také musím říct, že nejen já jsem se dost nasmála při zkoušení obranných hmatů. Opravdu jsem si hodinu sebeobrany užila, byla pro mne plná novinek a současně také lepšího poznání ostatních soutěžících dívek.


Fejeton Deníku:Pěšáci, kupředu do boje
Po úvodním fasování munice a výkladu velení armády o strategii, začala v lednu už naostro novinová bitva, která vejde do análů válek pod názvem Hubneme s Deníkem. Každý z vás, obyčejných pěšáků, kteří jste našli odvahu a jež se vlečete po bitevním poli života s přebytečnou zátěží, má v tornistře maršálskou hůl. Na konci seče vás může čekat nejen vyznamenání, ocenění, pochválení a vyfotografování, ale ty nejstatečnější hrdiny čeká ta nejúžasnější odměna, o kterou se zasloužili sami, jen vlastními silami. Totiž trvalé zařazení do elitní jednotky manekýnů hradní stráže.
Protože svým dokonalým zevnějškem a předpisovými mírami sem budete prostě budete patřit.
V tomhle tažení neplatí těžko na cvičišti, lehko na bojišti, protože převážné většině hubnoucího vojska platí hlavně ouvej po celou dobu jejich dobrovolného nasazení do této ušlechtilé mise.
Po prvním měsíci ostrého střetu s nepřítelem, hladem a pohybem si většina vede statečně. Spojení s velením funguje, tajné šifry i depeše se čtou pozorně a příkazy plní vzorně. Ačkoliv ztráty jsou jako v každé bitvě plánované, nikdo netouží být v polovině výpravy ani raněným, ani dezertérem.
Tak kupředu, vždyť budoucí mír se vyjednává válkou. (Vladimír Burjánek)