Svátek přichází vhod hlavně obchodníkům. Konečně by se jejich kasy mohly zase trochu naplnit, mnou si ruce a těší se na zamilované nakupující. Bohužel, podle reakcí některých majitelů prodejen zájem o svátek v posledních letech upadá.

„Ještě možná před pěti lety zájem o dárky k Valentýnovi byl. Lidé kupovali hlavně řetízky s přívěsky, prsteny i náramky," uvedla včera Eva Kačírková, vedoucí klenotnictví Cor v Novém Městě nad Metují. „Pamatuji, že třeba vloni chodily mladé páry, aby vybraly nějaký šperk, ale dnes už ani ty nechodí," posteskla si a dodala, že poslední dobou přicházejí převážně samotné zákaznice, aby si vybraly něco pro radost.

Malý zájem o tento svátek potvrzuje i majitelka prodejny s erotickými pomůckami v Náchodě na Kamenici. „Jsou to ještě tak dva až tři roky zpátky, kdy v těchto dnech bývaly tržby jako za celý měsíc. Pak to začalo upadat. Zřejmě jsou tyto pomůcky zbytečný přepych a také jsme malé město," usoudila majitelka obchodu, který je v Náchodě už pětadvacet let.

Nicméně se mezi několika zákazníky objevil jeden, který pro valentýnský dárek přeci jenom přišel.

„Pán přišel koupit venušiny kuličky, které doporučují i lékaři jako účinnou pomůcku ke zpevnění pánevního dna," vysvětlila obchodnice. Mezi další oblíbené dárky patří podle ní například vibrátory či erotické košilky pro dámy. „Dříve se tyto věci prodávaly opravdu hodně a o Valentýnu obzvlášť," připomněla.

Stejně jako o šperky či erotické pomůcky mírně klesá i zájem o květiny. I tak se jich prodá více než obvykle. Ke všemu rok od roku přibývá prodejen, kde květiny nabízejí. „V Jaroměři jsou nově dvě další prodejny, ale na nápor nakupujících jsme připravení a květin se v těchto dnech objednává větší množství," ujistil majitel prodejny, která se nachází v místech pod náměstím.

„Největší zájem je o rudé růže a když vysvitne sluníčko, pak i o petrklíče v květináčích," prozradil obchodník.

V Lázeňské cukrárně v Náchodě - Bělovsi si zamilovaní mohou osladit život. Dortíky ve tvaru srdce nabízejí už od středy v různých barvách i příchutích. O klasické velké dorty prý takový zájem nebyl. „Jeden tatínek objednal dort ve tvaru srdce pro svou rodinu a slečna chtěla pro přítele dort s nápisem „miluji tě", popsala vedoucí cukrárny Veronika Punarová.

„Lidé speciálně kvůli Valentýnovi nepřicházejí, ale když vidí srdcové dortíky, je to pro ně ten správný impuls a s prázdnou rozhodně neodcházejí," řekla vedoucí s úsměvem a prozradila, že cukrárna se při příležitosti valentýnského svátku rozšiřuje a víkend plný srdcí si tak v ní bude moci užít mnohem víc lidí.