Souviset by to mohlo, neboť syndrom karpálního tunelu je nejčastějším útlakovým syndromem na horní končetině, jehož příznaky postupně zhoršují kvalitu života.
Vzniká dlouhodobým stlačením nejdůležitějšího, tzv. středového nervu v oblasti zápěstí v prostoru nazývaném karpální tunel. Vymezují ho zápěstní kosti, které tvoří spodinu a boční stěny kanálu. Středový nerv, který tunelem prochází, řídí citlivost a pohyblivost celé ruky.
Diagnostika pomocí vyšetření EMG
Zúžení karpálního tunelu lze diagnostikovat pomocí vyšetření EMG, které provede neurolog.
Onemocnění postihuje více dominantní ruku a vyskytuje se čtyřikrát častěji u žen než u mužů.
Výskyt syndromu karpálního tunelu narůstá, maximum výskytu je kolem 50. 60. roku věku. Největší bolesti se vyskytují hlavně v noci.
Tlakové poškození nervu může vzniknout po úrazu zápěstí, zhmožděním či popálením ruky, po zánětu šlach a vazů v oblasti zápěstí, profesním poškozením z přetěžování nošení velké zátěže na dlani číšníci, řidiči, hudebníci, pletení, háčkování, práce na počítači… Dále vrozeným zúžením kanálku.
Projevů onemocnění je mnoho…
Mezi projevy patří: postupně narůstající bolest a trnutí prstů, hlavně v klidovém stavu, bolest ve dlani, oslabená citlivost, brnění, mravenčení, pálení.
Zpočátku je brnění a mravenčení v noci,pacient se probouzí s brněním prvního až čtvrtého prstu, stačí rozhýbání a protřepání prstů a potíže zmizí.
Později přicházejí bolesti a brnění i ve dne, jsou trvalé, mohou vystřelovat do lokte a paže a zhoršují se zvednutím končetiny. Pacient pociťuje neobratnost při jemných úkonech (např. nenavleče jehlu).
Jaké jsou možnosti léčby?
Důležité je zahájit léčbu včas, aby nedošlo trvalému poškození nervu a tím funkci ruky. Jedinou účinnou léčbou je dekomprese karpálního kanálu a dobrých výsledků lze dosáhnout udržováním ruky v klidovém stavu, injekcemi kortikoidů, či fyzikální terapie (ultrazvuk, laser).
Při plně rozvinutém syndromu je nejúčinnějším způsobem léčby správně provedený operační zákrok, který se provádí ambulantně a při lokální anestezii.
Z výživového hlediska je vhodné zvýšit příjem vitaminu B6, který je důležitý pro zdravé nervy a jeho doplňování vede k urychlení nervových signálů vedoucích do rukou.
Vitamín B6 je obsažen například v kuřecích prsou celozrnných výrobcích, listové zelenině apod.
Horčík a vitamin E také pomáhají…
Je vhodné zvýšit i příjem hořčíku. Tento minerál se totiž podílí na nervových funkcích a má vliv na uvolňování svalstva. Hořčík obsahují celozrnné potraviny, luštěniny, ořechy, zelenina či mořské plody. Z doplňků stravy jsou vhodné hořčíkové tablety a šumivé tablety s vitaminem B6
Měl by se užívat také vitamín E, který podporuje celý nervový systém. Mezi jeho hlavní zdroje patří různé rostlinné oleje za studena lisované, pšeničné klíčky, mandle, ořechy, jahody. A patří sem tablety s vitamínem E v různé síle a od různých firem.
Pharm. Dr. Darina Šrolová
lékárna U sv. Terezie v Náchodě
V případě individuálního zájmu funguje každé úterý od 13 do 15:30 hodin konzultační poradenství v lékárně U sv.Terezie, Tyršova 866, Náchod, tel. 491420306, e-mail: lekarna.usvateterezie@lloyds.cz. Na tuto e-mailovou adresu můžete posílat své dotazy týkající se užívání léků.