Jedním z nich je například řešení otázky nepřizpůsobivých občanů, kteří svou existenci mají zajištěnou pobíráním dávek hmotné nouze.
V Broumově žije kolem 8200 obyvatel, Náchod je více než dvaapůlkrát lidnatější – žije zde téměř dvaadvacet tisíc lidí. Co se ale týče výše dávek hmotné nouze, která byla vyplacena jednotlivými sociálními odbory v obou městech za loňský rok, tak Broumov „statečně“ dýchá Náchodu na záda.
„Za rok 2010 bylo v Broumově vyplaceno 9,8 miliónu korun, v Náchodě jen o něco málo více – 10,2 miliónu,“ říká broumovský místostarosta Kamil Slezák.

Jenom pro srovnání: větší než Broumov jsou i další města s rožšířenou působností – Nové Město nad Metují (zde vypláceli na dávkách 3,8 milionů) a Jaroměř, která má hlavně v Josefově taky silnou romskou komunitu. Tady dávky činily kolem šesti milionů korun. V součtu obě tato města na dávkách hmotné nouze vyplatila vloni přibližně tolik, kolik broumovský sociální odbor.

Také počty vyplácených klientů jsou na Broumovsku a Náchodsku podobné. V loňském roce evidoval broumovský sociální odbor 230 vyplacených klientů, v Náchodě to bylo 232. Letos se jejich počet v Broumově zvýšil už na 274.

Kromě počtů klientů narostly i dávky, které odbor sociálních věcí vyplácí.

„Měsíční objem financí na dávky narostl letos na přibližně milion korun oproti loňskému měsíčnímu průměru kolem 800 tisíc korun,“ říká vedoucí odboru sociálních věcí v broumově Miloš Andrš. „Přistěhování nových rodin či jedinců do našeho města však rozhodně nijak zásadně neovlivnilo počet vyplácených sociálních dávek,“ ujišťuje Miloš Andrš.

„Pokud máme informace o nových nájemnících v diskutovaném domě na Malém náměstí, nemělo by se převážně jednat o nově přistěhované z jiných měst, ale o obyvatele, kteří v Broumově již měli trvalý pobyt a byli coby neplatiči v minulosti vystěhováni z bytů města,“ upřesnil Miloš Andrš.