Bolesti hlavy a kloubů, příznaky podobné chřipce, červený otokkolem rány či otoky lymfatických žláz. To jsou charakteristické příznaky toho, že jste si z procházky v lese či vysokou trávou přinesli nechtěné klíště. Hrozí tak lymská borelióza nebo klíšťová encefalitida a měli byste vyhledat lékaře.

Právě v těchto dnech podle hlášení Českého hydrometeorologického ústavu platí v jejich stupnici možnosti napadení klíštětem „desítka“ – tedy nejvyšší riziko. Před klíšťaty, jejichž aktivita se v tomto týdnu zvyšuje, varují také hygienici. Jak se odborníci shodují, klíšťatům nyní „svědčí“ teploty kolem dvaceti stupňů a vlhkost. Nejčastěji útočí v květnu a v červnu a pak v září.

Jak upozorňuje Krajská hygienická stanice v Hradci Králové, mezi rizikové oblasti, které se týkají výskytu infikovaných klíšťat, patří především listnaté a smíšené lesy. Týká se to tedy i lesů na Hradecku. Zároveň připomínají, že pokud jde o klíšťovou encefalitidu, patří kraj k nejméně postiženým v republice. Nejlepší je prevence, tedy očkování. Očkovat se zájemci mohou celý rok.

Užitečné rady, jak se chránit před klíšťaty

Pokud jdete do listnatéto nebo smíšeného lesa, měli byste se řídit těmito pravidly:
- Mít vysokou obuv, světle barevné oblečení s dlouhými rukávy, dlouhé kalhoty, zastrčené do ponožek. Na světlém oblečení klíšťata snáze objevíte.
- Po návratu domů se raději převlékněte, oděv vytřepejte a prohlédněte si celé tělo.
- Před odchodem do lesa můžete využít repelenty, kterých je na trhu celá řada.
- Přednost byste měli dát sprejům, protože dávají možnost aplikace jak na pokožku, tak na oděvy a boty.
- Při ochraně před klíšťaty je nejefektivnější právě postřik oděvů, ale především kalhot a obuvi.