VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Den D pro deváťáky.Mnozí jdou k přijímačkám

Náchodsko - Už je to tady! Kroky mnohých žáků a žákyň devátých ročníků základních škol dnes zamíří jinam, než obvykle. Čeká je prověrka doposud získaných vědomostí, podrobí se přijímacím zkouš-kám na střední školu, kterou na svých přihláškách uvedli jako první v pořadí.

15.4.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační snímekFoto: Deník/ Attila Racek

Většina letošních adeptů studia čtyřletých maturitních oborů si už bude lámat hlavu nad úlohami, které byly vypracovány centrálně, tedy nikoliv daným vzdělávacím ústavem, kde probíhají. Těm zkušební materiály poskytlo Centrum pro zjišťování výsledků ve vzdělávání na základě přihlášek k pilotnímu ověřování organizace přijímacího řízení.

Na vypracování odpovědí k zadaným otázkám z matematiky a také z českého jazyka budou mít všichni hodinu času. V obou testech mohou dosáhnout až 50 bodů. Výběrovou komisi budou vedle výsledků bodování zajímat i známky za poslední období či účast a umístění v soutěžích a olympiádách.

Termín druhých kol přijímacích řízení ministerstvo školství již stanovilo na pátek 13. května.

O co nejlepší umístění na středních školách, ale i na učilištích mají, pochopitelně, vedle deváťáků a rodičů zájem i základní školy, ve kterých doposud tito žáci působí, a jejich učitelé. Zjišťovali jsme, kolik dětí nejvyššího ročníku je na „základkách" v našem regionu a kam se hlásí.

ZŠ Meziměstí

„V letošním roce vychází z deváté třídy 19 žáků. Na střední školu se v podstatě hlásí všech 19, protože dnes už termínem střední škola označujeme všechny střední školy, včetně učilišť. Studijní obor s maturitou si zvolilo 13 z nich, 6 učební obor. V letošním roce nejvíc „frčí" Střední škola propagační tvorby a polygrafie Velké Poříčí, na druhém místě VOŠ A SPŠ stavební Náchod, na třetím asi SPŠ Hronov. Jako výchovný poradce vítám, že v letošním roce téměř všechny školy zvolily jednotné přijímací zkoušky (CERMAT), tudíž v dětech alespoň trochu vzbudily pocit, že je třeba se dobře připravit, aby při přijímacím řízení uspěly. S žáky se tak lépe pracuje, mají motivaci. Možná by stálo za to, připravit pro žáky, kteří se hlásí na učební obory, alespoň nějakou zjednodušenou variantu zkoušky, praktickou dovednost, základní znalost, šikovnost. Šikovný, zodpovědný a pečlivý zedník, automechanik, instalatér je v dnešní době k nezaplacení, to víme všichni," říká Eliška Řeháková, zástupce ředitele a výchovný poradce.

ZŠ Česká Skalice

„V devítkách máme 47 žáků, na SŠ se jich hlásí 35. Největší zájem je o SŠ oděvní Červený Kostelec (6), o OA Náchod (5), SOŠ a SOU Vocelova HK (4). A shodně na gymnázia v Náchodě i Jaroměři jdou 3 žáci," napsala nám Eva Škvrnová, výchovný poradce pro žáky běžných tříd.

ZŠ a MŠ Hronov

„Máme 49 deváťáků, na obory s maturitou směřuje 39 z nich, přičemž budou dělat přijímací zkoušky hlavně na gymnázia, pak je to různé. Pravdou je, že existuje velký počet různě kvalitních středních škol, žáci tak mají jistotu, že se někam určitě dostanou, tudíž je nízká motivace pro vzdělávání.. mnohé střední školy jsou rády, pokud uloví jakéhokoliv žáka…Žáci a jejich rodiče i přes naši snahu často neřeší budoucí uplatnění na trhu práce, mají nereálné představy," vysvětluje Věra Řehůřková, ředitelka školy.

SŠ a ZŠ Nové Město nad Metují, Husovo náměstí

„Letos končí pět žáků, na SŠ se hlásí všichni. Nejvíc jich, celkem 3, pokračuje ve studiu na naší střední škole, a to v oborech stravovací služby (kuchař), potravinářské práce (pekař), provozní služby (rodinka), neboť znají systém a řád školy, který je jednotný, a tak přechod na vyšší stupeň vzdělávání zvládají bez větších problémů. Další dva žáci usilují o studium na SŠ umělecké a řemeslné v Praze (truhlář) a na SOU Hradec Králové Vocelova (tesař)," informovala náš Deník Lenka Hašková, zástupkyně ředitelky pro ZŠ.

ZŠ Náchod, Komenského i ZŠ Náchod-Plhov

„Na škole je ve čtyřech devátých ročnících 93 žáků, na maturitní obory se jich hlásí 77, a to na gymnázia (20), OA (8), dále na školy s technickým zaměřením (19), na učební obory (16) atd.,"vyjmenovává cíle dětí nejvyššího ročníku Venuše Zelená, zástupce pro vyšší stupeň ze ZŠ Komenského.

Obdobné výsledky má i Martina Olejáková, zástupce ředitele ZŠ na Plhově: „Z 54 deváťáků jde ke zkouškám 47, a to nejvíce na Jiráskovo gymnázium (13) a na Obchodní akademii (9)."

ZŠ Komenského, N. Město n. M.

„Z 41 deváťáků (2 žáci opakující 8. ročník a letos rovněž vycházejí) se na SŠ hlásí cca 34 (vzhledem ke 2 přihláškám toto není přesné), některé žákyně už také skládaly talentovou zkoušku v lednu. Nejvíce od nás děti směřují na OA Náchod, Gymnázium Dobruška a SPŠelit Dobruška. Každý rok je pořadí škol jiné, v loňském roce například vítězila SPŠelit Dobruška, SPgŠ Litomyšl, Trivis Třebechovice pod Orebem. Každoročně se na SOU hlásí malý počet dětí, což je určitě škoda, protože kvalitních řemeslníků je velice málo. Sedm žáků bude skládat přijímací zkoušku na víceleté gymnázium," uvedla Ilona Rázlová, výchovný poradce.

ZŠ a MŠ Machov

„Máme 7 dětí v devátém ročníků, na střední školy jich jde 5, a to hlavně na Gymnázium Broumov," nastolila Helena Martincová, ředitelka školy.

ZŠ N. Město nad Metují, Malecí

„V 9. ročníku je 26 žáků, na SŠ se v 1. kole hlásí 24 žáků, nejvíce na SPŠ Nové Město nad Metují, na Jiráskovo gymnázium Náchod a na OA Náchod," upřesnila Jolana Lásková, ředitelka školy.

SŠ na Náchodsku s centrálními testy
Gymnázium, Broumov
Jiráskovo gymnázium, Náchod
Gymnázium Jaroslava Žáka, Jaroměř
Obchodní akademie, Náchod
SŠ oděvní, služeb a ekonomiky Červený Kostelec
SPŠ, Hronov
SPŠ, SOŠ a SOU, Nové Město nad Metují
SŠ propagační tvorby a polygrafie, Velké Poříčí
SOU společného stravování, Teplice nad Metují
VOŠ stavební a SPŠ stavební arch. Jana Letzela, Náchod
ACADEMIA MERCURII, Náchod

Výběr SŠ a oborů - počty míst a přihlášek

.....Gymnázium Broumov 30 48/52

SŠ oděvní, služeb… Podnikání 30 35

Červený Kostelec Výrobce textilií 15 3

SPŠ Hronov Nástrojař 30 29

Elektrotechnika 30 31

SŠ řemeslná Jaroměř Tesař 14 12

Umělecký keramik 7 7

Uměl. kovář… 14 14

Gymnázium J. Žáka Jar. 30/3/30 68/0/57

SOŠ sociální Sociální činnost 50 49

EA Náchod Ošetřovatel 20 14

OA Náchod Obchodní akademie 75 90

Inf. technologie 15 17

Jir. gymnázium 60/60 122/131

Náchod

AC. MERCURII Ek. lyceum 30 11

Náchod Cestovní ruch 30 29Autor: Pavla Schwingerová

15.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Martin Jiránek

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Janovičky u Broumova - Vhodit volební lístek do volební urny je úkon, který se neděje každý den.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Manželé Doležalovi z Náchoda volili v hlavním městě Švédska

Stockholm, Náchod - Eva a Michal Doležalovi z Náchoda měli cestu do Stockholmu naplánovanou už dlouho před volbami. "Nebyla nám však lhostejná naše budoucnost a pokud chci věřit v demokracii, je nutné, aby byla volební účast co nejvyšší," říká maminka třech dětí.

Svůj hlas hodil do volební urny jen pár vteřin před uzavřením volební místnosti

Božanov - Je krátce před čtrnáctou hodinou a do uzavření volebního okrsku zbývají tři minuty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení