Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Den bez aut upozornili také společnou cyklojízdou

NÁCHODSKO - Upozornit na to, že nadměrné a nadbytečné používání automobilů vede k dopravním zácpám, nehodám i k znečištění ovzduší. I to je jeden z cílů Evropského dne bez aut, který připadá právě na dnešní den – 22. září.

22.9.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační foto: Dopravní komise Mnichova Hradiště řeší například dopravní situaci ve městěFoto: Deník

„Den bez aut se slaví na celém světě. Jeho prvopočátky sahají do padesátých let. Průkopníkem v Evropě bylo především Švýcarsko. V současné době je do Dne bez aut zapojeno kolem 1400 měst,“ informoval nás Michal Kudrnáč, který v Náchodě od loňského roku organizuje cyklojízdy za práva a bezpečnost cyklistů.

Vyjeli si na kole

Jedna z takových cyklojízd, upozorňující právě na Den bez aut, se uskutečnila včera. Účastníci se sešli o půl šesté před radnicí, kde se dozvěděli základní informace o Dni bez aut. Pak již následoval průjezd centrem města. „Cílem cyklojízd je upozornit na levnou, ekologickou a k městským obyvatelům šetrnou a navíc i zdravou alternativu k osobní automobilové dopravě. Zvláště Náchod je automobilovou dopravou zatížen extrémně a nejedná se pouze o problém tranzitní dopravy na Pražské. Z průzkumu vyplývá, že z necelých 30 tisíc aut, které projedou Pražskou ulicí, jich více než třetina vyjíždí z centra a z toho téměř osm tisíc aut přímo z náměstí,“ dodal Kudrnáč.

Zavřeli ulici

Kromě Náchoda si Evropský den bez aut připomněli včera také v Novém Městě nad Metují, kde mezi sedmou a čtrnáctou hodinou uzavřeli Školní ulici. Program měly připravený i některé místní školy a „mateřinky“. „Letos jsme se zapojili spíš symbolicky. Loni jsme měli masivnější akci, kdy jsme zavedli mimořádné autobusové linky, které jezdily po celém území města. Jelikož letos Den bez aut vychází na sobotu, tedy na dobu, kdy jsou lidé spíše mimo město, bylo by skoro kontraproduktivní něco takového opět zavádět,“ uvedl tajemník MěÚ Petr Tyč. Doplnil, že pokud se město připojí k tomuto dni i v příštím roce, uvažuje se o tom, že by se mohla zkusit uspořádat třeba nějaká cyklistická akce.


Podle průzkumu redaktorů Náchodského deníku se například v Jaroměři a dalších městech Náchodska Evropským dnem bez aut nezabývají a někde o něm pořádně ani nevědí. Záleží na samotných občanech. ⋌

22.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Bílé pláště dnes lékaři neobléknou

Ilustrační foto.

V Broumově u nádraží evakuovali desítky lidí a psa. Unikal plyn

Zaměstnavatel neposílal srážky ze mzdy insolvenčnímu správci

Náchodsko - Neobvyklý případ zpronevěry řeší policisté na oddělení hospodářské kriminality v Náchodě.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Machovu zatím chybí forma i štěstí

Náchodsko - O slunečném víkendu se hrálo o další mistrovské body ve fotbalovém Jopeco Okresním přeboru mužů.

Nevěděli, co se šaty, tak je vrátili

Jaroměř, Josefov - Nečekaného překvapení se po pár týdnech dočkali jak vystavovatelé, tak i majitelka odcizených šatů. Před vchodem do objektu Starého špitálu v Josefově, kde se v době 9. do 11. září konala výstava a z něhož zmizely některé vystavované artefakty (tj. zářivky a plesové šaty), se z ničeho nic jednou ráno objevila igelitka. A uvnitř se skrývaly oboje šaty, které kdosi předtím z výstavy odnesl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení