„Den bez aut se slaví na celém světě. Jeho prvopočátky sahají do padesátých let. Průkopníkem v Evropě bylo především Švýcarsko. V současné době je do Dne bez aut zapojeno kolem 1400 měst,“ informoval nás Michal Kudrnáč, který v Náchodě od loňského roku organizuje cyklojízdy za práva a bezpečnost cyklistů.

Vyjeli si na kole

Jedna z takových cyklojízd, upozorňující právě na Den bez aut, se uskutečnila včera. Účastníci se sešli o půl šesté před radnicí, kde se dozvěděli základní informace o Dni bez aut. Pak již následoval průjezd centrem města. „Cílem cyklojízd je upozornit na levnou, ekologickou a k městským obyvatelům šetrnou a navíc i zdravou alternativu k osobní automobilové dopravě. Zvláště Náchod je automobilovou dopravou zatížen extrémně a nejedná se pouze o problém tranzitní dopravy na Pražské. Z průzkumu vyplývá, že z necelých 30 tisíc aut, které projedou Pražskou ulicí, jich více než třetina vyjíždí z centra a z toho téměř osm tisíc aut přímo z náměstí,“ dodal Kudrnáč.

Zavřeli ulici

Kromě Náchoda si Evropský den bez aut připomněli včera také v Novém Městě nad Metují, kde mezi sedmou a čtrnáctou hodinou uzavřeli Školní ulici. Program měly připravený i některé místní školy a „mateřinky“. „Letos jsme se zapojili spíš symbolicky. Loni jsme měli masivnější akci, kdy jsme zavedli mimořádné autobusové linky, které jezdily po celém území města. Jelikož letos Den bez aut vychází na sobotu, tedy na dobu, kdy jsou lidé spíše mimo město, bylo by skoro kontraproduktivní něco takového opět zavádět,“ uvedl tajemník MěÚ Petr Tyč. Doplnil, že pokud se město připojí k tomuto dni i v příštím roce, uvažuje se o tom, že by se mohla zkusit uspořádat třeba nějaká cyklistická akce.


Podle průzkumu redaktorů Náchodského deníku se například v Jaroměři a dalších městech Náchodska Evropským dnem bez aut nezabývají a někde o něm pořádně ani nevědí. Záleží na samotných občanech. ⋌