Světový den zvířat, jehož cílem je uvědomit si, že Země patří všem živým tvorům, ke kterým bychom se měli slušně a odpovědně chovat, se v České republice slaví od roku 1994. Svátek se spojuje se jménem svatého Františka z Assisi, jež před dávnými staletími proslul svou láskou k veškerému božímu stvoření, tedy také ke zvířatům.

Pomozte ježkům

Lidé, jež v našem okrese pracují s velkým množsvím zvířat, však k tomuto dni letos žádné větší akce neplánují. „Snažíme se o zvířátka starat po celý rok mimořádně, a tak nic extra na Náchodsku na 4. října nechystáme, a to z důvodu, že aktivit již máme hodně a je nás na ně málo,“ vysvětlil David Číp ze Záchranné stanice pro volně žijící živočichy v Jaroměři. Podle jeho dalších slov se však k tomuto svátku může připojit úplně každý člověk samostatně, a to tím, že právě dnes vytvoří například zimoviště pro ježky.

Dejte jim pamlsek

Právě tato zvířata totiž nepřežívají zimní období, pokud nemají, kde být. „Zhotovení zimoviště je velmi jednoduché. Stačí někde v koutku zahrady vytvořit hromadu složenou z listí a z větví,“ dává návod David Číp.


Nápad, jak se připojit ke Světovému dni zvířat, rádi podali i na Veterinární klinice FANA v Náchodě. Podle veterinární lékařky Lubomíry Fonfárové, mohou lidé navštívit třeba psí útulek, finančně přispět na zvířata a mnoho dalšího.
„Domácí zvířátka mohou jejich majitelé odměnit i nějakým tím pamlskem. Co se týče třeba pejsků a koček, mohou jim dát například libová kuřecí prsíčka nebo nějaké kvalitní zvířecí pamlsky,“ uvedla Lubomíra Fonfárová.